Aktualności, Aplikacja mobilna
Michelin odchodzi od węgla. „Udało się skończyć projekt rozpoczęty 10 lat temu”
Największa w regionie fabryka nie korzysta już z węgla. Zakład Michelin w Olsztynie zdecydował się na wybudowanie instalacji kotłów gazowych, by wyeliminować spalanie węgla.
Plany na najbliższe lata są jednak bardziej ambitne. – To osiągnięcie zeroemisyjności CO2 – podkreślił Juan Antonio Alvarez-Ossorio, dyrektor generalny Michelin Polska.
Mamy duże ambicje i jest to dla nas bardzo ważne. Nie tylko dla nas, ale i dla miasta. To jest bardziej ekologiczne
– mówił.
Osiągnięcie zeroemisyjności produkcji opon zaplanowano do 2029 r., a zeroemisyjność całej grupy Michelin – do 2050 r. Jak to będzie prowadzone? Szef służby technicznej zakładu Andrzej Szot wyjaśniał, że składać się na to będą m.in. elektryfikacja parku maszynowego, czyli zastąpienie pras parowych elektrycznymi, modernizacja systemu grzewczego i logistyka transportu – czyli TIR-y na tory.
Już w ubiegłym roku, dzięki zastąpieniu tirów transportem kolejowym, Michelin ograniczyło emisję CO2 o półtora tysiąca ton. Fabryka w Olsztynie, największa z grupy Michelin w Europie, chce osiągnąć zeroemisyjność już do 2035 r.
– To działania, które mają doprowadzić do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla – podkreślał rzecznik prasowy Michelin Polska Piotr Staszałek.
Udało się zmniejszyć emisję CO2 na przestrzeni od 2010 roku o 73 procent. To ogromna wartość. Tak naprawdę to przyświecało grupie Michelin, aby tu w Olsztynie, w naszej fabryce, całkowicie odejść od węgla. Ten projekt zapoczątkowany 10 lat temu, udało się dzisiaj skończyć
– dodał.Transformacja energetyczna zakładu wiąże się też ze zmianami krajobrazu Olsztyna. Od lat 60. nad miastem wznosiły się dwa potężne kominy. Jeden z nich już zniknął, wkrótce rozebrany zostanie i drugi.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski