Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Wesele” Wyspiańskiego i analiza wiersza Kamieńskiej. Maturzyści mają za sobą pierwszy egzamin pisemny

Matura 2020. Fot. P.Getka

Elementy fantastyczne w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego i analiza wiersza Anny Kamieńskiej „Daremne” – takie, według maturzystów, były tematy do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – maturzyści musieli rozwiązać test i napisać własny tekst. Mieli wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.

Punktualnie o godzinie 9 maturzyści przystąpili do egzaminu dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym. Nasza reporterka rozmawiała z uczniami olsztyńskiego LO 3 tuż przed egzaminem.

00:00 / 00:00

Po przerwie chętni mogą przystąpić do egzaminu z polskiego na poziomie rozszerzonym. Język angielski, geografia, matematyka, język polski i biologia to najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów przedmioty zdawane pisemnie na poziomie rozszerzonym – wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym przystąpiło około 272 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników oraz około 5 tysięcy 600 absolwentów z lat ubiegłych.

W tym roku nie będzie egzaminów ustnych. Jutro zacznie się egzamin z matematyki. Matury zakończą się 29 czerwca. Zgodnie z obowiązującą formułą egzaminu maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Będzie też musiał przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru, a maksymalnie do sześciu.

Tegoroczne matury – z powodu pandemii – rozpoczęły się z niemal miesięcznym opóźnieniem. Egzamin odbywa się w wyjątkowych okolicznościach. Maturzyści zobowiązani są do przestrzegania przepisów sanitarnych wprowadzonych na czas epidemii Covid-19. Jednym z nich jest obowiązek zasłaniania ust i nosa także podczas egzaminu.

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Skrago/PAP

Więcej w matura, matury
Głupi żart postawił służby na nogi. Maturzyści przystąpili do egzaminu z godzinnym opóźnieniem

Alarm w dwóch szkołach w Warmińsko-Mazurskiem. Z około godzinnym opóźnieniem rozpoczęli egzamin pisemny maturzyści ze szkół: w Olsztynie i w powiecie bartoszyckim. Służby otrzymały anonimowe maile,...

Zamknij
RadioOlsztynTV