Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„W takiej formule nie powinno się to powtórzyć”. Olsztyńscy radni komentują wczorajszą sesję

Fot. galeria.olsztyn.eu

Sesja Rady Miasta Olsztyna w tej formule nie powinna się już powtórzyć. O tym, jak prowadzić sesje w czasie pandemii, w Porannych pytaniach dyskutowali  radni.

Wczoraj obradowali w maseczkach, nie było również dyskusji ani posiedzeń komisji Rady Miasta Olsztyna.

– Taka sesja nie powinna się powtórzyć, ale na razie nie mamy innych możliwości – przyznawał w Porannych pytaniach przewodniczący Rady Robert Szewczyk z PO.

To nie jest dobre rozwiązanie, gdy dyskusja jest tak bardzo ograniczona. Natomiast to nie jest tak, że jej w ogóle nie ma. Radni dostają wcześniej materiały. Na bazie prawa polskiego nie możemy dzisiaj przeprowadzać sesji w sposób zdalny. Głosowanie musi się jednak odbyć na miejscu, musi być jasne.

Szef opozycyjnego klubu radnych PiS Radosław Nojman jest podobnego zdania. W Porannych pytaniach Radia Olsztyn zapewniał, że będzie na ten temat rozmawiał z posłami PiS z regionu.

Zgadzam się z panem przewodniczącym. W mojej ocenie również głosowanie zdalne w tym porządku prawnym jest niemożliwe. Planuję na ten temat porozmawiać, właśnie z tego względu, żeby była taka możliwość, ale w warunkach naprawdę wyjątkowych. Byłoby to w pewien sposób wyjście naprzeciw zmieniającym się czasom, bo mamy takie możliwości techniczne.

Podczas wczorajszej sesji olsztyńscy radni podjęli decyzje, które nie mogły czekać do końca epidemii, dotyczące m.in. zmian w budżecie – dopisali w nim środki na aktualizację projektu nowej Hali Urania.

Goście Porannych pytań dyskutowali także o tym, kto powinien pomagać przedsiębiorcom – rząd czy samorządy? Warmińsko-mazurscy politycy Prawa i Sprawiedliwości wystosowali do samorządów apel, w którym proszą o przekazanie 1 procenta dochodów na pomoc lokalnym firmom.

Niektóre samorządy podjęły już działania – Olsztyn proponuje zwolnienia z lokalnych podatków i opłat, samorząd województwa dofinansowuje zaś szpitale. Przewodniczący Rady Miasta Olsztyna Robert Szewczyk z PO twierdził natomiast, że zbyt mała pomoc płynie ze strony rządu.

Grozi nam fala bankructw i upadłości i niestety ten pakiet rządowy jest niewystarczający. Natomiast to, co mogą robić samorządy, to robimy. A czy będzie nas stać na więcej, to zobaczymy. Niestety nasze budżety zostały mocno okrojone jeszcze przed epidemią.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Radosław Nojman odpowiadał natomiast, że samorządy powinny uzupełniać rządowe działania.

Tutaj nie chodzi o to, że pomoc rządowa się wyczerpała, czy są jakieś kłopoty z realizacją. Chodzi tu o realizację zasady subsydiarności – administracji rządowej i samorządów. Plany rządowe obejmują pomoc dla pracodawców i pracowników rzędu ponad 200 mld zł.

Ustawy składające się na rządową tzw. tarczę antykryzysową mają zostać przyjęte przez Sejm jutro.

Posłuchaj Porannych pytań

Redakcja: A. Chmielewska za A. Piedziewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w głosowanie, projekt, Robert Szewczyk, sesja rady miasta
Bez dyskusji, za to w maseczkach i rękawiczkach. Nietypowa sesja olsztyńskiej Rady Miasta

To była jedna z najkrótszych sesji olsztyńskiej Rady Miasta. I to pomimo podjęcia 19 uchwał. Pracę skróciła epidemia koronawirusa. Ze względu na stan epidemii, podczas sesji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV