W Małych Ojczyznach historia zakładu psychiatrycznego w Kortau
W 1880 rejencja w Królewcu zakupiła od Antonego Fischera 15 hektarów ziemi oraz przekształciła rejon Starego Dworu, który należał do miasta pod zabudowę zakładu psychiatrycznego. Historia dzisiejszego Kortowa w reportażu Alicji Kulik.
Szpital w Kortau budowano 3 lata. Pierwsi pacjenci trafili do Prowincjonalnego Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego dla umysłowo chorych w Kortowie pod Olsztynem – bo tak brzmiała jego oficjalna nazwa – już w czerwcu 1886.
To fragment historii dzisiejszego Kortowa, którą możemy znaleźć na stronie kortau.com prowadzonej przez Kacpra Kozłowskiego, Michała Woźnicę i Michała Zareckiego. Olsztynianie, dziś studenci różnych uczelni w Polsce, upamiętniają w ten sposób ofiary akcji T-4 przeprowadzonej w czasie II Wojny Światowej w szpitalu w Kortowie oraz ofiary mordów sowieckich w styczniu 1945 roku.
Jak piszą:
Upamiętnienie historii Kortowa jest dla nas obowiązkiem wobec ofiar i długiem pamięci regionalnej. Naszą dewizą są słowa niemieckiego filozofa Roberta Spaemanna: „Każda teraźniejszość jest przeszłością przyszłej teraźniejszości”.
Kacper i dwóch Michałów to dawni uczniowie Marcina Cieleckiego, który w I LO uczył ich historii. Jako pierwszy też opowiedział młodym ludziom o Kortau i zaszczepił w nich potrzebę stawiania pytań, nie zadowalania się łatwymi odpowiedziami.
Marcin Cielecki jest też poetą i eseistą i wspólnie z basistą zespołu Transsexdisco Krystianem Zemanowiczem, przygotował słuchowisko „Kortau zapomnianych”, które miało swoją premierę 25 listopada w Galerii Dobro Miejskiego Ośrodka Kultury.
Z twórcami słuchowiska Alicja Kulik spotkała się nad jeziorem Kortowskim, gdzie jeszcze 80 lat temu rozciągał się park i ogrody, a za kotłownią na południu – zakładowy cmentarz wielowyznaniowy.
Posłuchaj audycji Alicji Kulik