W 2015 roku zakończy się budowa lotniska w Szymanach
W tym roku ma się zakończyć budowa lotniska regionalnego w Szymanach koło Szczytna. Pierwsi pasażerowie mają wylecieć z niego w 2016 roku.
Port regionalny dla Warmii, Mazur i Podlasia powstaje w miejscu byłego wojskowego lotniska. Od nowa budowana jest cała infrastruktura. Całość ma kosztować 205 milionów złotych, z czego 121 milionów to dotacja unijna, a pozostałą kwotę dołoży samorząd wojewódzki. To jedna z kluczowych inwestycji realizowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia- Mazury 2007-2013.
Terenem lotniska od 2008 roku zarządzała spółka Port Lotniczy Mazury. 4 lata później zarząd województwa uznał, że spółka nie gwarantuje jednak wybudowania portu lotniczego i wypowiedział jej umowę na dzierżawę terenu. Po batalii sądowej samorząd województwa przejął zarządzanie lotniskiem i powołał spółkę w pełni samorządową, która odpowiada za realizację inwestycji. Jak poinformował PAP jej prezes Leszek Krawczyk, prace budowlane na lotnisku idą zgodnie z harmonogramem, a nawet w niektórych zakresach znacznie wyprzedzają plany.
Obecnie gotowa jest już płyta lotniska, pas startowy i płyty postojowe, a także konstrukcja terminala odpraw pasażerów. Wkrótce montowane będą światła nawigacyjne, a na wiosnę system nawigacyjny ILS.
Zakładamy, że pierwsze samoloty wystartują w 2016 roku, najpewniej na wiosnę. Zainteresowanie ze strony przewoźników portem w Szymanach jest. Ustalane są szczegóły współpracy – poinformował Leszek Krawczyk.
Lotnisko w Szymanach tak jak większość lotnisk regionalnych nie będzie na samym początku rentowne. Samorząd województwa zakłada, że przez pierwsze lata będzie dokładał po 3 mln złotych rocznie. Przewiduje się, że na lotnisku będzie pracować w 2016 roku 110 osób, a do 2020 roku zatrudnienie wzrośnie do 200 osób. Służby graniczne oraz przyszła obsługa już przygotowują się do pracy w Szymanach. (pap/wchr/łw)