Polecane, Braniewo, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Uroczyste obchody 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika we Fromborku
W katedrze we Fromborku odprawiono mszę z okazji 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika oraz wydania jego przełomowego traktatu „De revolutionibus orbium coelestium”, czyli „O obrotach sfer niebieskich”. Astronom zmarł 21 maja 1543 roku we Fromborku.
Mszy przewodniczył metropolita lubelski, przewodniczący Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Budzik. W homilii powiedział, że Mikołaj Kopernik był przykładem uczonego humanisty, który potrafił pogodzić naukę z wiarą.
Arcybiskup przypomniał, że w ostatnim roku życia Kopernik zadedykował swoje dzieło papieżowi Pawłowi III dodając, że astronom wyraża tam przekonanie o jedności prawdy, podchodzącej zarówno z objawienia Bożego, jak i z odkrywania praw przyrody.
Genialny astronom był człowiekiem Kościoła zarówno w swoich przekonaniach, jak i w wytężonej pracy: dla diecezji warmińskiej, dla biskupa i kapituły, dla swojej małej i wielkiej Ojczyzny
– powiedział metropolita lubelski.
Od 1497 Mikołaj Kopernik był kanonikiem warmiński. Zmarł we Fromborku, gdzie przez lata sprawował posługę.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście skierowanym do uczestników uroczystości napisała, że Mikołaj Kopernik na zawsze pozostał bliski mieszkańcom tego regionu. Jak dodała, jego duch jest obecny wszędzie, w licznych pamiątkach, a także w nazwach ulic i instytucjach.
Słowa marszałek odczytał wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.
Zwrócił przy tym uwagę na ogromne zasługi, jakie dla pokonywania barier między nauką a wiarą ma obecnie ksiądz profesor Michał Heller, jedyny polski laureat prestiżowej Nagrody Templetona.
Jak wskazał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, obchody są przypomnieniem najwybitniejszego przedstawiciela Warmii i człowieka, który ma trwałe miejsce w historii świata.
Jestem przekonany o tym, że warto. Powinniśmy wokół historii jego życia – w kontekście wartości, które wyznawał – budować naszą współczesną tożsamość zarówno mieszkańców województwa, jak i wszystkich Polaków.
Ten rok, to także jubileusz 550. rocznicy urodzin tego wielkiego astronoma – mówił ksiądz prałat Jacek Wojtkowski, proboszcz fromborskiej katedry.
Urodził się w Toruniu, całe swoje życie dorosłe życie, wszystkie odkrycia i badania naukowe prowadził na Warmii, we Fromborku, Olsztynie. I też w katedrze we Fromborku został pochowany.
O wadze obchodów Roku Kopernika dla ludzi współczesnych mówiła senator Bogusława Orzechowska.
To upamiętnienie jednego z największych Polaków, jeżeli nie największego, który jest znany na całym świecie. A ponieważ to jest okrągła rocznica śmierci Mikołaja Kopernika, myślę, że to jest ważne i dla nas, ale i dla następnych pokoleń.
Po zakończeniu mszy przedstawiciele między innymi prezydenta, premiera i marszałka Sejmu złożyli kwiaty na grobie Mikołaja Kopernika we fromborskiej katedrze. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, świata nauki oraz wielu instytucji i urzędów. Goście odwiedzili także wystawy w muzeum tego wielkiego astronoma.
O godzinie 20 na Wzgórzu Katedralnym przed bazyliką we Fromborku zaprezentowany zostanie musical „Kopernik”. To jedno z najważniejszych wydarzeń Roku Jubileuszowego 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci kanonika warmińskiego i astronoma.
Wczoraj we Fromborku odbyła się światowa premiera musicalu. Spektakl przygotowała Opera Krakowska, którą kieruje i prof. Piotr Sułkowski – do niedawna dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Od października musical wejdzie do repertuaru Opery Krakowskiej.
Autor: IAR/P. Karpiszen/M. Rozbicka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy
Wieczorem we Fromborku światowa prapremiera musicalu „Kopernik”