Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uczniowie klas I-III wracają do szkół. Kto jeszcze rozpocznie zajęcia stacjonarne? Co z opieką świetlicową?

Fot. fotolia.com

Po feriach do nauki stacjonarnej wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. Możliwe będą także zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

OSTRÓDA

Zgodnie z dokumentem, 18 stycznia rozpoczną się nie tylko zajęcia stacjonarne w klasach I-III szkół podstawowych, ale także wrócą zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym – mówi Anna Teodorowicz, dyrektorka Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ostródzie.

00:00 / 00:00

ELBLĄG

Nauka stacjonarna wraca także dla uczniów klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych oraz jednostkach pomocy społecznej. Szkoła będzie miała obowiązek zapewnić opiekę świetlicowa dla najmłodszych uczniów. Jak mówi Leszek Iwańczuk, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Elblągu, będzie to duże wyzwanie.

00:00 / 00:00

BRANIEWO

Szkoły podstawowe z powiatu elbląskiego i braniewskiego są gotowe na przyjęcie uczniów klas I-III. Aby uczniowie mogli zasiąść ponownie w szkolnych ławkach prace trwały cały tydzień – mówi dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 5 w Braniewie Wioletta Nowakowska.

00:00 / 00:00

PASŁĘK

Od poniedziałku w braniewskiej podstawówce naukę rozpocznie 120 uczniów. Na przyjęcie najmłodszych klas gotowe są również szkoły w Pasłęku – mówi Wiesław Śniecikowski burmistrz Braniewa.

00:00 / 00:00

Do prowadzenia zajęć stacjonarnych wraca kadra pedagogiczna, która miała w tym tygodniu wykonane testy na obecność koronawirusa. W powiecie braniewskim i elbląskim przebadano 400 osób.

MATURZYŚCI i OŚMIOKLASIŚCI

Ponadto dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas maturalnych i ósmych konsultacje w szkołach, w grupach do pięciu osób. Możliwe będzie także organizowanie konkursów, olimpiad, turniejów w szkole, centrum lub placówce oraz szkolenia sportowego w szkołach i oddziałach sportowych oraz w szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego

WYTYCZNE DLA KLAS I-III

Minister edukacji i nauki, minister zdrowia oraz główny inspektor sanitarny wydali wytyczne dla klas I-III.

Najważniejsze informacje to: jedna grupa uczniów – jedna sala, indywidualny plan dnia dla klasy, np. odrębne wejście do szkoły i przerwy o różnych godzinach. Te wymogi sanitarne, które już znamy od dawna, które dobrze realizujemy: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania, kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Trzeba o tym cały czas dzieciom przypominać (…). Wietrzenie sal i pomieszczeń w częściach wspólnych w czasie przerwy i w czasie zajęć. No, i w miarę możliwości ci sami nauczyciele w czasie zajęć dla danej klasy

– wymienił Przemysław Czarnek.

Wskazał, że nie są to przepisy prawa powszechnie obowiązującego, obligującego wszystkich dyrektorów we wszystkich szkołach do ich pełnego zastosowania. Jak podkreślił, dyrektorzy stosują je w miarę swoich możliwości. Wyjaśnił, że są różne szkoły, różne warunki.

W zdecydowanej większości przypadków będzie je można zastosować w 100 proc.

NAUKA ZDALNA

Pozostali uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i studenci, kontynuują naukę zdalną. Jest to konieczne z uwagi na sytuację pandemiczną.

Szef MEiN przypomniał, że rząd przeznaczył 1 mld zł na informatyzację szkół, zakup sprzętu przez organy prowadzące. Około 300 tysięcy złotych zostało przekazane na refundację zakupów, akcesoriów informatycznych.

Przygotowano także specjalną infolinię +48 222 500 144 ze wsparciem technicznym dla nauczycieli, edukatorów, a także młodszych klas. Ma być czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6-20 oraz w weekendy w godz. 8-18.

BADANIA NAUCZYCIELI

Od poniedziałku odbywają się badania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół na obecność SARS-CoV-2. Chęć udziału w badaniu wyraziło 165 tysięcy osób. W ciągu pierwszych trzech dni akcji pobrano wymazy od niemal 80 tysięcy osób, z których przebadano 60 tysięcy. U 2 proc. osób badania potwierdziły zakażenie.

 

Redakcja: K. Ośko/A. Dybcio za D. Grzymska/A.Pastuszka/PAP/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, nauka
Powrót dzieci do szkół jak najmniejszym kosztem. Największe wsparcie potrzebne jest pierwszoklasistom

Dzieciom powracającym do szkół po tak długiej przerwie należy się wsparcie. Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty zorganizował wideokonferencję z dyrektorami placówek psychologiczno-pedagogicznych, by omówić formy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV