Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tylko połowa lekarzy podpisała kontrakty z NFZ

Połowa lekarzy rodzinnych nie podpisała jeszcze kontraktów z NFZ

Dzień przed końcem roku niespełna połowa lekarzy rodzinnych na Warmii i Mazurach podpisała kontrakty na rok przyszły.

Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, na podpisanie umów zdecydowało się 131 z 280 działających w regionie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. NFZ liczy na to, że pozostali też w końcu podpiszą kontrakty. Radzi też pacjentom, by – jeśli ich lekarz rodzinny nie podpisze umowy – przepisali się do innego lekarza rodzinnego.

– Pacjenci będą mogli również korzystać z pomocy w szpitalnych izbach przyjęć, na szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz ze świątecznej i nocnej pomocy lekarskiej – zapewnia Magdalena Mil z warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.

00:00 / 00:00

Problemy z kontraktami to pokłosie wprowadzonych przez rząd pakietów: tzw. onkologicznego i kolejkowego. Za pakietami idzie dodatkowe finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej. W skali województwa warmińsko-mazurskiego to dodatkowe 36 milionów złotych.

Tomasz Malich – prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie. Fot. Ł. Węglewski

Tymczasem lekarze skupieni w Porozumieniu Zielonogórskim twierdzą, że ministerstwo zdrowia i NFZ proponują im zbyt mało pieniędzy, zwłaszcza w sytuacji, gdy rosną ich obowiązki. Od 2015 roku mają bowiem w większym stopniu zająć się pacjentami z podejrzeniem nowotworu, u lekarzy rodzinnych będzie też można uzyskać porady w prostych schorzeniach okulistycznych i dermatologicznych.

Wprawdzie ministerstwo zdrowia zwiększa środki na podstawową opiekę zdrowotną w całej Polsce, ale – jak twierdzi prezes warmińsko-mazurskich struktur Porozumienia Zielonogórskiego Tomasz Malich – to i tak negatywnie odbije się na finansach przychodni.

00:00 / 00:00

Dlatego Porozumienie Zielonogórskie żąda większych pieniędzy, a także skrócenia czasu pracy przychodni w niektóre dni. Magdalena Mil z warmińsko-mazurskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiada, że te postulaty są nie do spełnienia.

00:00 / 00:00

Warmińsko-mazurski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia po południu ma opublikować dokładną listę przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, którzy zdecydowali się na podpisanie kontraktów na przyszły rok. (apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, NFZ, lekarz rodzinny, Narodowy Fundusz Zdrowia, kontrakt
Naukowcy z Olsztyna badają przyczyny choroby Alzheimera

Olsztyńscy naukowcy opracowują testy wczesnej diagnozy choroby Alzheimera, gdy nie daje ona jeszcze objawów. O tym, czy choroba rozwija się już w organizmie świadczy obecność charakterystycznych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV