Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trwa walka ze sklepami, w których można kupić dopalacze

Uczniowie gimnazjum nr 11 w Olsztynie protestowali przeciwko sklepom z dopalaczami, fot. K.Piasecka

W województwie warmińsko-mazurskim trwa walka ze sklepami, w których można kupić dopalacze.

Dotąd w regionie działało ich kilka – oficjalnie sprzedawano w nich artykuły kolekcjonerskie. Od 1 lipca, kiedy w życie weszła nowa ustawa antynarkotykowa zakazująca także sprzedaży substancji zawartych w dopalaczach punkty, w których można było je kupić, są nieczynne pod pretekstem przerwy urlopowej.

Bożena Najda – kierownik Oddziału Higieny Pracy Sanepidu w Olsztynie – uważa, że właściciele sklepów handlujących dopalaczami chcą przeczekać i przygotowują się do wprowadzenia nowych, zmodyfikowanych i niezabronionych ustawą środków psychoaktywnych:

00:00 / 00:00

Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie Anna Fic mówi, że wobec właścicieli sklepów sprzedających dopalacze prowadzone są działania operacyjne i prewencyjne kontrole.

00:00 / 00:00

Anna Fic dodaje także, że najważniejsza w walce z dopalaczami jest uwaga i spostrzegawczość rodziców.

00:00 / 00:00

Dodajmy, że policjanci z Warmii i Mazur zabezpieczyli w tym roku ponad 1600 pakietów nielegalnych środków odurzających, a do szpitali w regionie wskutek prawdopodobnego zatrucia dopalaczami, trafiło w ciągu ostatniej doby czterech nastolatków.

Dopalacze kradną życie

dopalacza kradną życie

– to nazwa akcji profilaktycznej, łączącej wszystkie osoby, którym zależy na walce z tymi niebezpiecznymi substancjami. Dziś (28.07.) w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych podczas inauguracji kampanii, podpisany został pakt przeciwko dopalaczom. Do akcji dołączyło już wiele osób m.in. przedstawiciele mediów, środowiska naukowe, sportowcy – oraz instytucji i organizacji pozarządowych.

Celem kampanii ma być uświadamianie młodych ludzi o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem dopalaczy. Akcja ma być skierowana także dla rodziców, nauczycieli oraz innych osób, które mają kontakt z młodzieżą. Od lipca już ponad 1000 osób zatruło się tymi niebezpiecznymi substancjami. Oprócz działań policji skupionych na zatrzymywaniu osób rozprowadzających narkotyki, przewidziano także działania profilaktyczne i kampanię społeczną.

Pakt przeciwko dopalaczom został podpisany m.in. przez premier Ewę Kopacz, Teresę Piotrowską, minister spraw wewnętrznych, Borysa Budkę, ministra sprawiedliwości, Mariana Zembalę, ministra zdrowia, Andrzeja Halickiego, ministra administracji i cyfryzacji, Urszulę Augustyn, sekretarza stanu w MEN oraz nadinsp. Cezarego Popławskiego, Zastępcę Komendanta Głównego Policji. Akcję wsparli dodatkowo Rzecznik Praw Dziecka, Urząd Miejski w Wyszkowie, Związek Harcerstwa Polskiego, Polskie Radio, FAKT oraz Pedagogium. Ambasadorami akcji zostali Jerzy Owsiak oraz Marcin Gortat.

(dwojciech/pap/as)

Przeczytaj poprzedni wpis:
RPO: więcej na nowe miejsca pracy, mniej na drogi

Komitet Monitorujący wykorzystywanie pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego na Warmii i Mazurach dyskutował o tym, jak w najbardziej efektywny sposób realizować inwestycje dofinansowane przez Unię Europejską....

Zamknij
RadioOlsztynTV