Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tracą majątek przez lichwiarską pożyczkę

Przez lichwę mieszkaniową ludzie pożyczający niewielkie kwoty tracą swoje nieruchomości. Fot. Sławomir Ostrowski

Przez lichwę mieszkaniową ludzie pożyczający niewielkie kwoty tracą swoje nieruchomości. Fot. Sławomir Ostrowski

Straciła dom i 11-hektarowe gospodarstwo, bo pożyczyła 600 złotych. Pani Barbara Kosewska z okolic Biskupca padła ofiarą tzw. mieszkaniowej lichwy.

Początkowo pani Barbara Kosewska pożyczyła 600 złotych. Nie oddała w terminie, więc dług zaczął rosnąć. Ostatecznie pożyczkodawcy zaproponowali, by podpisała akt notarialny na pożyczkę w wysokości 2,5 tysiąca złotych. W tym samym akcie oddawała im dom i 11 hektarów ziemi. Jak sama mówi – nie wiedziała, co podpisuje.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

– Wcześniej zastraszali mnie, przyjeżdżali do domu, śledzili. W końcu zaproponowali spotkanie u notariusza, nawet nie przeczytał mi aktu notarialnego, tylko pokazał, gdzie mam podpisać. Nie wiedziałam, co podpisuję – opowiada Barbara Kosewska.

Mecenas Lech Obara. Fot. B. Świerkowska-Chromy

To tylko jeden z przynajmniej kilkuset podobnych przypadków w całej Polsce i kilkunastu na Warmii i Mazurach. Mecenas Lech Obara zwraca uwagę, że bardzo dużą rolę grają tu zachowujący się niewłaściwie notariusze.

– Notariusz powinien dbać o interes obu stron. W tak skrajnych przypadkach powinien ostrzec, a nawet odstąpić od czynności. Dlatego moim zdaniem notariusze po prostu zachowują się tu jako współsprawcy przestępstw – komentuje Lech Obara.

Senator Lidia Staroń. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Olsztyńska senator Lidia Staroń chce przekonać senat, by wystąpił z propozycją wprowadzenia zmian w prawie.

– Ludzie znajdujący się w bardzo trudnej sytuacji, zmuszającej ich do zaciągnięcia pożyczki, tracą w ten sposób cały majątek. Dlatego należy po pierwsze zmusić notariuszy do nagrywania spotkań, na których dochodzi do podpisania aktów notarialnych oraz zwiększyć ich odpowiedzialność dyscyplinarną – przekonuje Lidia Staroń.

 

(apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarstwo, dom, majątek, pożyczka
Historia Hejdyka

Południowy skraj Puszczy Piskiej, pogranicze mazursko–kurpiowskie. W dość bliskim sąsiedztwie Jeziora Nidzkiego i rozsławionych przez artystów spod znaku Studenckiego Teatru Satyryków Krzyży i Karwicy, leży Hejdyk....

Zamknij
RadioOlsztynTV