Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Historia Hejdyka

Południowy skraj Puszczy Piskiej, pogranicze mazursko–kurpiowskie.

W dość bliskim sąsiedztwie Jeziora Nidzkiego i rozsławionych przez artystów spod znaku Studenckiego Teatru Satyryków Krzyży i Karwicy, leży Hejdyk. Dwuspadowe dachy, zdobione szczyty, drewniane ganki, misternie zdobione – to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat.

Do Hejdyka osadnicy z przygranicznych Kurpii zaczęli na dobre przyjeżdżać całym rodzinami w 1946 roku. Rodziny Zduńczyków, Nosków, Drężków, Łachaczów, Waszkiewiczów do dziś tu mieszkają. Są sąsiadami. Byli nimi również przed wojną w Łączkach, w Piątkowiźnie, w Wejdzie. To właśnie oni zasiedlili niemiecki Heidig.

Pamięć o 1945 roku i pierwszych powojennych latach, które były cezurą wszystko zmieniającą, jest żywa, czasem nawet zaskakująca szczegółowością opisów i, jak to bywa z pamięcią, przywołująca trochę wyidealizowany obraz tamtych lat, wygładzająca kanty dramatycznych wydarzeń.

Posłuchaj wspomnień tych, którzy jeszcze jako dzieci albo bardzo młodzi ludzie zaczynali pisać historię już nie Heidiga, lecz Hejdyka.

Małe Ojczyzny. Zaprasza Alicja Kulik.

00:00 / 00:00

(ak/osa/łs)

 

Więcej w Slider
Armia Krajowa w pięciu tomach spisana

 W Olsztynie odbyła się promocja pierwszego tomu książki "Armia Krajowa w dokumentach, 1939-1945". Trzecia promocja po londyńskiej, druga - po warszawskiej. Jest to poprawiona i rozbudowana...

Zamknij
RadioOlsztynTV