TOPSOR na Warmii i Mazurach. Program ma usprawnić pracę szpitalnych oddziałów ratunkowych
Ministerstwo zdrowia wdraża nowy program, który ma usprawnić pracę szpitalnych oddziałów ratunkowych. Do 2021 roku przystąpią do niego wszystkie SORy w kraju.
Wiemy już, że jeszcze w tym roku zmiany zaczną funkcjonować w trzech największych szpitalach w naszym regionie. Stosowne porozumienie podpisano w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie.
W spotkaniu uczestniczył wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
TOPSOR to system, który odpowiada na zmiany w prawie – mówił podczas spotkania z dyrektorami szpitali z Warmii i Mazur wiceminister Sławomir Gadomski. Wyjaśniał też przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która obliguje szpitale do prowadzenia triażu – czyli segregacji pacjentów. W zależności od ciężkości stanu w jakim trafia się na oddział ratunkowy – triażysta ma określić jak długo chory na SORze może oczekiwać.
Największe szpitale w Polsce korzystają już z takich narzędzi. Również te w naszym regionie. Teraz system ma działać wszędzie. Stąd umowy na TOPSOR, czyli na oprogramowanie które ma wspierać proces triażowania. Czy TOPSOR skróci kolejki? Minister Gadomski odpowiedział, że na pewno je uporządkuje, co w efekcie powinno usprawnić pracę w szpitalnych oddziałach ratunkowych.
Od 1 października system będzie wdrożony w 76 SORach w Polsce. Wśród nich są wojewódzkie szpitale specjalistyczne w Olsztynie i Elblągu, a także dziecięcy szpital wojewódzki w Olsztynie. Kolejne placówki do programu TOPSOR przystąpią w przyszłym roku.
W Olsztynie podpisano umowy z 11 szpitalami, które prowadzą szpitalne oddziały ratunkowe w naszym regionie.
Na stworzenie systemu TOPSOR ministerstwo zdrowia przeznaczy 40 milionów złotych.
Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej
Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko