Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szukasz kredytu? Sprawdź, jak znaleźć najlepszą ofertę na rynku

Każdy z nas dobrze wie, że szukanie źródła dodatkowej gotówki to nie jest łatwe zadanie. Przede wszystkim ze względu na presję czasu. Niespodziewane wydatki mają to do siebie, że pojawiają się nagle i pozwalają na siebie czekać. Jak więc szukać skutecznie pożyczki na najlepszych warunkach?

Według corocznych raportów rynku finansowego, Polacy nadal bardzo chętnie sięgają po rożnego rodzaju pożyczki oraz kredyty gotówkowe. Ich wybór najczęściej pada na ofertę banku, w którym posiadają konto lub propozycję najczęściej pojawiającą się w mediach. Czy zawsze oznacza to optymalny wybór? Z pewnością nie. Jak więc szukać efektywnie kredytu gotówkowego?

Błyskawiczne porównanie ofert kredytów

Wbrew pozorom droga to znalezienia najlepszej oferty kredytu nie jest skomplikowana. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę kredyt gotówkowy ranking i sprawdzić rzetelne strony internetowe, które zbierają w jednym miejscu najnowsze promocje banków i firm pożyczkowych. Tak działa chociażby portal Direct Money, który w pewnym sensie szuka najlepszego kredytu gotówkowego za nas. Regularnie akutalizowany ranking przedstawia wiodące oferty na rynku, które wyróżniają się atrakcyjnymi warunkami. Wejście na stronę zajmuje krótką chwilę, a w efekcie możemy oszczędzić sporo pieniędzy na niższych, comiesięcznych ratach. Gdybyśmy mieli przeglądać wszystkie strony banków i firm pożyczkowych, stracilibyśmy sporo czasu, a i tak trudno byłoby przejrzyście porównać poszczególne oferty. Nie wspominamy już o odwiedzaniu placówek bankowych, gdzie najpierw trzeba czekać w kolejce, a następnie wysłuchać pochwał kredytu ze strony pracownika banku.

Po czym rozpoznać dobrą ofertę kredytu gotówkowego?

Przeglądając poszczególne oferty kredytów gotówkowych, warto wiedzieć, które parametry są dla nas najistotniejsze. Najprościej rzecz ujmując, należy zweryfikować pięć najważniejszych informacji zawartych w każdej ofercie banku. O jaką piątkę chodzi? Są to parametry, które rzutują na to, ile tak naprawdę będzie nas kosztować zaciągnięcie zobowiązania. Kwoty te są często mocno ukrywane przed klientem, jednak każda firma finansowa ma obowiązek zawrzeć przejrzyste informacje na temat umowy kredytowej. Co zatem jest dla kredytobiorcy kluczowe?

  • Prowizja – od czasów, kiedy kredyty i pożyczki rozpowszechniły się w życiu niemal każdego z nas, powoli rosła również świadomość konsumencka, dotycząca umów finansowych. Nauczyliśmy się więc zwracać uwagę chociażby na oprocentowanie kredytu. W związku z tym dziś banki kuszą niskimi procentami, natomiast nierzadko głównym źródłem zarobku instytucji finansowych jest prowizja, którą bank udziela za przyznanie kredytu gotówkowego. Kwoty tej przeważnie w ogóle nie widzimy, gdyż dyskretnie jest doliczana do comiesięcznej raty. Ma ona jednak spory wpływ na łączną sumę, którą przyjdzie nam zapłacić za wzięcie pożyczki.

  • Oprocentowanie i RRSO – Jak już wspomnieliśmy, większość z nas nauczyła się zwracać uwagę na oprocentowanie kredytu. W efekcie banki i firmy pożyczkowe w reklamach przyciągają uwagę niskim oprocentowaniem, który w przypadku „wyjątkowych promocji” wynosi okrągłe zero. Dlatego dużo ważniejszym wskaźnikiem jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To ona uwzględnia wszystkie dodatkowe koszty kredytu, w tym np. prowizję. Na szczęście od jakiegoś czasu instytucje finansowe muszą informować w reklamach także o wysokości RRSO.

  • Kwota do spłaty i rata – dzięki informacji o kwocie do spłaty wprost widzimy, jaki będzie realny koszt pożyczki. Równie ważna jest rata, ponieważ jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego powinniśmy założyć sobie, na jaką ratę możemy sobie pozwolić bez nadwyrężenia domowego budżetu.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Torowiska bezpieczne dla zwierząt. PKP dostosowuje wiadukty do wędrówek dzikich mieszkańców lasów

PKP Polskie Linie Kolejowe budują kolejne specjalne przejścia dla zwierząt i przystosowują mosty, które pozwalają im bezpiecznie przekroczyć torowiska. Tylko w ubiegłym roku ponad 100 obiektów...

Zamknij
RadioOlsztynTV