Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Torowiska bezpieczne dla zwierząt. PKP dostosowuje wiadukty do wędrówek dzikich mieszkańców lasów

PKP Polskie Linie Kolejowe budują kolejne specjalne przejścia dla zwierząt i przystosowują mosty, które pozwalają im bezpiecznie przekroczyć torowiska. Tylko w ubiegłym roku ponad 100 obiektów zostało dostosowanych do wędrówek zwierząt.

Monitoring pozwala na obserwację, jak często zwierzęta przechodzą przez tory. Jak mówi Magdalena Janus z PKP Polskie Linie Kolejowe, nagrania z kamer i fotopułapek to też źródło wiedzy o ich zwyczajach.

Sarny jelenie i łosie swobodnie czują się przy torach i uciekają na dźwięk nadjeżdżającego pociągu. Wilki, po sprawdzeniu, ostrożnie i spokojnie przechodzą przez tory. Przebudowywane wiadukty pod i nad linią kolejową pozwalają bezpiecznie przekroczyć tory takim zwierzętom jak sarny, łosie, dziki, lisy, ale także mniejszym ssakom i płazom.

00:00 / 00:00

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego ponad 60 obiektów jest dostosowanych do wędrówek zwierząt. W ramach inwestycji, np. na trasie Działdowo-Olsztyn, modernizowane są przepusty, pod linią kolejową, które zapewniają właściwe odwodnienie, a jednocześnie pełnią funkcję przejść dla zwierząt.

 

Autor: A.Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, las, kolej, tory, zwierzęta, dzikie zwierzęta
Jak pomagać, żeby nie zaszkodzić? Leśnicy i strażnicy miejscy podpowiadają jak wspierać dzikie zwierzęta

Tej zimy silny mróz i śnieg dały się we znaki wolno żyjącym zwierzętom. Wiele z nich miało problem ze znalezieniem pokarmu i wody. Elbląska straż miejska...

Zamknij
RadioOlsztynTV