Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Szpital dziecięcy z większą bazą onkologiczną i nowoczesnymi przychodniami
Szpital dziecięcy w Olsztynie, jedyna specjalistyczna placówka tego typu w regionie, zakończył modernizację oddziału onkologicznego. Trzykrotnie zwiększono powierzchnię oddziału i kupiono nowy sprzęt do leczenia. Dostosowano się także do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie zaprezentował efekty dwóch projektów związany z modernizacją oddziału klinicznego onkologii i hematologii dziecięcej, oraz podniesieniem jakości obsługi pacjentów ze szczególnymi potrzebami.
Efektem tych zmian jest m.in. nowoczesna przychodnia przyszpitalna. Nowe sale i sprzęt działają od dłuższego czasu. Dziś uroczyście je zaprezentowano.
Warunki zarówno na oddziale jak i w przychodni radykalnie się poprawiły. Powstały dwie nowe pracownie: diagnostyki naczyniowej i rezonansu magnetycznego. Rezonans jest wysokospecjalistyczną metodą diagnostyczną, która do tej pory w szpitalu w Olsztynie była wykonywana przez firmę zewnętrzną. Teraz szpital ma swoją aparaturę.
Na razie badaniom poddawani są tylko pacjenci szpitalni, ale niewykluczone, że w przyszłości będzie możliwość badań ambulatoryjnych. Całkowita wartość projektu dotyczącego poprawy warunków leczenia dzieci z chorobami hemato-onkologicznymi to prawie 19,5 miliona złotych. Większa część pochodziła z funduszy unijnych, ale prawie 4 miliony 900 tysięcy wyłożył samorząd województwa.
Drugi z programów to kompleksowa poprawa dostępności szpitala dla osób ze szczególnymi potrzebami. Realizowany był w ramach rządowego projektu Dostępność Plus dla Zdrowia. Ministerstwo przekazało 2 miliony złotych, a samorząd województwa 2,5 miliona złotych.
Całkowitą zmianę przeszła przyszpitalna przychodnia z poradniami specjalistycznymi. W szpitalu utworzono stanowisko asystenta pacjenta, którego zadaniem jest udzielanie pomocy osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami np. w rejestracji, poruszaniu się po szpitalu, a także zapewnieniu tłumaczenia w języku migowym.
Z powodu chorób nowotworowych szpitalu dziecięcym w Olsztynie co roku leczonych jest około 1600 małych pacjentów, a w poradniach specjalistycznych ponad 4 tysiące pacjentów.
Autor: K. Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy