Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szpital dziecięcy z większą bazą onkologiczną i nowoczesnymi przychodniami

Fot. P. Getka

Szpital dziecięcy w Olsztynie, jedyna specjalistyczna placówka tego typu w regionie, zakończył modernizację oddziału onkologicznego. Trzykrotnie zwiększono powierzchnię oddziału i kupiono nowy sprzęt do leczenia. Dostosowano się także do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie zaprezentował efekty dwóch projektów związany z modernizacją oddziału klinicznego onkologii i hematologii dziecięcej, oraz podniesieniem jakości obsługi pacjentów ze szczególnymi potrzebami.

Efektem tych zmian jest m.in. nowoczesna przychodnia przyszpitalna. Nowe sale i sprzęt działają od dłuższego czasu. Dziś uroczyście je zaprezentowano.

Warunki zarówno na oddziale jak i w przychodni radykalnie się poprawiły. Powstały dwie nowe pracownie: diagnostyki naczyniowej i rezonansu magnetycznego. Rezonans jest wysokospecjalistyczną metodą diagnostyczną, która do tej pory w szpitalu w Olsztynie była wykonywana przez firmę zewnętrzną. Teraz szpital ma swoją aparaturę.

Na razie badaniom poddawani są tylko pacjenci szpitalni, ale niewykluczone, że w przyszłości będzie możliwość badań ambulatoryjnych. Całkowita wartość projektu dotyczącego poprawy warunków leczenia dzieci z chorobami hemato-onkologicznymi to prawie 19,5 miliona złotych. Większa część pochodziła z funduszy unijnych, ale prawie 4 miliony 900 tysięcy wyłożył samorząd województwa.

Drugi z programów to kompleksowa poprawa dostępności szpitala dla osób ze szczególnymi potrzebami. Realizowany był w ramach rządowego projektu Dostępność Plus dla Zdrowia. Ministerstwo przekazało 2 miliony złotych, a samorząd województwa 2,5 miliona złotych.

Całkowitą zmianę przeszła przyszpitalna przychodnia z poradniami specjalistycznymi. W szpitalu utworzono stanowisko asystenta pacjenta, którego zadaniem jest udzielanie pomocy osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami np. w rejestracji, poruszaniu się po szpitalu, a także zapewnieniu tłumaczenia w języku migowym.

Z powodu chorób nowotworowych szpitalu dziecięcym w Olsztynie co roku leczonych jest około 1600 małych pacjentów, a w poradniach specjalistycznych ponad 4 tysiące pacjentów.

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: K. Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Olsztyn, ambulatorium, onkologia, szpital dziecięcy, hematologia, video, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy, rezonans magnetyczny, przychodnia przyszpitalna
Straż Graniczna rozbiła grupę przestępczą. Handlowała nielegalnymi papierosami

10 osób, które handlowały nielegalnymi papierosami, zatrzymali funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Gang działał w województwie warmińsko-mazurskim i części województwa podlaskiego. 42-letni lider grupy, mieszkaniec powiatu...

Zamknij
RadioOlsztynTV