Szopka jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia
Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia jest szopka. Jako pierwszy stworzył ją święty Franciszek z Asyżu.
25 grudnia 1223 roku, po powrocie z Ziemi Świętej, odtworzył narodziny Jezusa w małej włoskiej miejscowości Greccio, która przypominała mu Betlejem.
Była to żywa szopka. Mieszkańcy przyprowadzili jakiegoś woła, osła. Przyszli ludzie, on odczytywał Słowo Boże. Od tamtego czasu utrzymuje się tradycja budowania wielkich szopek. Są klasztory, które zawodniczą, kto zbuduje największą szopkę na świecie
– powiedział ojciec Cordian Szwarc, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Olsztynie.
W tym roku franciszkanie z klasztoru przy ulicy Wyspiańskiego znów przygotowali dwie szopki. Jedna, podobnie jak w ubiegłym roku, stoi na zewnątrz – są w niej drewniane figury Świętej Rodziny oraz Anioła Dobra i Pokoju, a także Pasterza, który ma twarz świętego Jakuba, patrona Olsztyna. Druga szopka została zbudowana wewnątrz kościoła – wokół ołtarza. Zostanie odsłonięta podczas pasterki. Zawiera się w niej scena, na której do 2 lutego będą odbywały się koncerty.
Ciekawe bożonarodzeniowe szopki są w zbiorach Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Wystawę im poświęconą można oglądać do 22 stycznia przyszłego roku. Więcej na ten temat powiemy w audycji „Szopka od środka” w pierwszym Dniu Bożego Narodzenia po godzinie 9:05.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Minkiewicz-Zaremba
Redakcja: K. Ośko