Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sześcioosobowa grupa przestępcza rozbita! Oszuści fałszowali dokumentację sprowadzanych samochodów

Fot. cbsp.policja.pl

Funkcjonariusze CBŚP rozbili grupę przestępczą, która miała zajmować się fałszowaniem dokumentacji pojazdów sprowadzanych z Niemiec. Fałszerstwa polegały na dekompletowaniu aut i zaniżaniu w ten sposób ich faktycznej wartości. Śledczy ustalili, że członkowie grupy przestępczej unikali w ten sposób opłacania podatku akcyzowego.

Zatrzymano sześć osób i zabezpieczono luksusowe samochody o wartości dwóch milionów złotych. Straty Skarbu Państwa oszacowano na prawie pół miliona.

Funkcjonariusze CBŚP we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Urzędem Celno-Skarbowym przeprowadzili realizację, w wyniku której zatrzymano sześć osób. Niemal jednocześnie kilkudziesięciu funkcjonariuszy przeszukało m.in. miejsca zamieszkania podejrzanych. Działania były prowadzone na terenie województwa pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego

– poinformowała rzeczniczka CBŚP komisarz Iwona Jurkiewicz.

W akcji zabezpieczono sześć luksusowych pojazdów: BMW X5 i GT5, Porsche Macan oraz Cayenne, Mercedes klasy S i E. Ponadto funkcjonariusze z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji zabezpieczyli BMW 5.

Z ustaleń śledczych wynika, że samochody sprowadzane do Polski były dekompletowane w warsztacie, poprzez np. usunięcie foteli, lamp, nadkoli czy zderzaków. Następnie niekompletne pojazdy były poddawane oględzinom przy pomocy rzeczoznawcy – również podejrzanego o udział w grupie.

W ten sposób zaniżano ich wartość wskazując na rzekome uszkodzenia, które w rzeczywistości nie występowały. Dzięki temu uiszczano podatek akcyzowy w kwocie znacząco niższej od należnej dla danego pojazdu. Wstępne wyliczenia dotyczące jedenastu samochodów wskazują, iż uszczuplenie należności Skarbu Państwa wyniosło około 500 tysięcy złotych

– wyjaśnia Iwona Jurkiewicz.

00:00 / 00:00

Prokuratura zabezpieczyła również dokumentację dotyczącą stu pięćdziesięciu samochodów zarejestrowanych przez grupę, jako „pojazdy specjalistyczne”, od których nie odprowadza się podatku akcyzowego.

W rzeczywistości nie miały one cech konstrukcyjnych pozwalających na zakwalifikowanie ich do tego typu pojazdów, a dokumentacja była podrabiana

– wyjaśnił Remigiusz Signerski z gdańskiej prokuratury.

00:00 / 00:00

W związku z tym, że pojazdy były sprowadzane z Niemiec, skierowano Europejskie Nakazy Dochodzeniowe z wnioskiem o przekazanie dokumentacji dotyczącej rejestracji pojazdów w Niemczech.

Według CBŚP sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Fot. cbsp.policja.pl

Fot. cbsp.policja.pl

Fot. cbsp.policja.pl

Fot. cbsp.policja.pl

Fot. cbsp.policja.pl

Fot. cbsp.policja.pl

 

Źródło: IAR
Redakcja: P. Karpiszen/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samochody, grupa przestępcza, CBŚP, iwona jurkiewicz, Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy
Międzynarodowa grupa przestępcza rozbita. Handlowali nielegalnymi papierosami na ogromną skalę

Do Sądu Okręgowego w Łodzi wpłynął akt oskarżenia przeciwko 12 osobom, które zajmowały się produkcją i obrotem nielegalnych papierosów na ogromną skalę. Gdyby nielegalny towar trafił...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV