Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Światowy Dzień bez Samochodu. ZDZiT zachęca do korzystania z komunikacji zbiorowej

fot. Przemysław Getka

Dziś Światowy Dzień bez Samochodu. Największe miasta województwa warmińsko-mazurskiego zachęcają  do korzystania z komunikacji zbiorowej również we wszystkie pozostałe dni roku.

W ciągu roku pojazdy olsztyńskiej komunikacji miejskiej pokonują ponad 9 milionów kilometrów. To o półtora miliona kilometrów więcej niż 6 lat temu. Przed wprowadzeniem stanu epidemii olsztyńska komunikacja miejska odnotowywała średnio ponad 130 tys. przejazdów pasażerów. Tylko w 2019 roku olsztyńskie autobusy i tramwaje przewiozły ponad 43,5 mln osób.

Olsztyn w swojej filozofii organizacji transportu promuje komunikację zbiorową. Co o tym świadczy? Po pierwsze – powrót tramwajów do miasta. Po drugie – przebudowa ulic dająca więcej miejsca tramwajom i autobusom niż samochodom osobowym (np. na al. Piłsudskiego i na ul. Kościuszki). Po trzecie – priorytet przejazdu komunikacji zbiorowej przez skrzyżowania.

To wszystko są elementy, które nigdy nie miały na celu zniechęcić do podróżowania własnym samochodem. Chcemy jedynie pokazać, że są inne, dobre alternatywy

– powiedział Radiu Olsztyn Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

ZDZiT podkreśla również, że zachętą do korzystania z autobusów i tramwajów ma być też cena biletu okresowego.

Przypomnę, że w 2017 roku cena została obniżona, w przypadku normalnego biletu miesięcznego do 80 zł, a w przypadku biletu ulgowego do 40 zł

– dodał Koronowski. Dla porównania – w Rzeszowie bilet miesięczny kupimy za 88 zł, w Kielcach za 90 zł, w Lublinie za 92 zł, a w Białymstoku za 100 zł.

Przedstawiciele elbląskiego ratusza przekonują z kolei, że – jeśli chodzi o ruch miejski – to zależy im na symbiozie.

Podam przykład chociażby kontrapasa na ulicy Wspólnej. To miejsce, gdzie w przeciwnym kierunku mogą poruszać się rowery. Ulica jest co prawda jednokierunkowa, ale jest na tyle szeroka, że udało się tamtędy wytyczyć pas dla rowerów

– mówił Łukasz Mierzejewski z elbląskiego Urzędu Miasta.

Oprócz tego Elbląg nie ukrywa, że stawia na tramwaje. Stąd budowa ważnych łączników linii tramwajowych, nowej hali oraz zakup nowych pojazdów. Ponadto przy elbląskim dworcu PKP działa też system Park&Ride. W cenie opłaconego postoju samochodu można podróżować tramwajami i autobusami ZKM.

O podejściu do organizacji transportu w Ełku można przeczytać natomiast w „planie zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego”. Zakłada on przede wszystkim to, żeby do 2030 roku nie doprowadzić do wzrostu udziału podróży własnymi samochodami osobowymi. Oznacza to sukcesywny rozwój komunikacji publicznej. Co ciekawe, plan zakłada jednak zmniejszenie liczby pasażerów w 2030 roku o ponad 9%.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w komunikacja miejska, ZDZiT, komunikacja zbiorowa
Czy w Olsztynie pojawią się nowe parkomaty? „Miasto ich potrzebuje”

Olsztyn potrzebuje nowych parkomatów – uważa radna miejska klubu Prawa i Sprawiedliwości Zdzisława Tołwińska. W tej sprawie złożyła interpelację do prezydenta. W innych miastach zapłacimy nie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV