Świąteczny przysmak i symbol bogactwa. Skąd wzięły się pierniki?
Lubią je niemalże wszyscy, zachwycają nie tylko smakiem, ale bardzo często także zdobieniem, a mogą być z lukrem lub czekoladą. Pierniczki, bo o nich mowa, to nieodzowny przysmak świąteczny.
– Piernik uważany jest za symbol bogactwa, a sztuka jego wypieku narodziła się w Holandii. Z czasem przepis na piernik rozpowszechnił się po całej Europie – przypomniał miłośnik starodawnej kuchni Daniel Wojciechowski.
Receptura została przekazania Francuzom, a później trafiła do miast hanzeatyckich m.in. do Gdańska, Torunia. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, skąd pierniki pochodzą. Wiadomo, że są charakterystyczne dla miasta, w których odbywał się handel przyprawami. Takie ciasto chlebowe na bazie mąki i miodu z dodatkiem przypraw. Początki tego ciasto to XIII i XIV wiek
– wyjaśniał.
Natomiast najstarsze spisane polskie przepisy kucharskie na piernik pochodzą z XVIII wieku.
Najstarszy przepis, na który udało mi się trafić, to toruńskie pierniki – chyba 1725 albo 1726 rok. Podejrzewam, że przepisy na pierniki są tak stare, jak stara jest kuchnia. One były wytwarzane w XVI i XVII wieku. Czy to gospodyni, czy jakiś ciastkarz miał swoją oddzielną recepturę
– dodał Wojciechowski.
Przysmak ten należy piec najlepiej w temperaturze 160-170 stopni Celsjusza przez ok. 10 minut. Po wyjęciu brzeg pierniczka powinien być twardy, a środek miękki. Aby ciastka odpowiednio skruszały – wystarczy włożyć je do puszki z kawałkami jabłek lub skórką od chleba.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski