Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Św. Mikołaj z Miry oficjalnym patronem Elbląga

Elbląg – katedra św. Mikołaja

O decyzji Stolicy Apostolskiej poinformowała elbląska kuria. O ustanowienie takiego patrona starały się, od ponad pół roku, władze miasta.

Starania o ustanowienie św. Mikołaja patronem Elbląga w jubileuszowym Roku Miłosierdzia i 1050-lecia chrztu Polski były wspólną inicjatywą radnych i prezydenta Elbląga. W maju samorząd przyjął, przez aklamację, odpowiednią uchwałę intencyjną i zwrócił się do Watykanu – za pośrednictwem miejscowej kurii – o wszczęcie procedury kościelnej w tej sprawie.

O pozytywnej odpowiedzi na tę prośbę poinformował biskup elbląski Jacek Jezierski. Jak napisał w oświadczeniu Rzymska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dostrzegła istniejący od wieków i obecnie kult św. Mikołaja w Elblągu i przyjęła jego wybór jako patrona miasta.

Cieszę się, że patronem Elbląga został święty znany i czczony przez chrześcijan na Wschodzie i na Zachodzie, budzący miłe skojarzenia, wrażliwy na ludzkie cierpienie i biedę oraz kochany przez dzieci.

Elbląskie uroczystości związane z ustanowieniem patrona odbędą się 6 grudnia. W tym dniu zaplanowano nadzwyczajną sesję rady miasta, symboliczne rozświetlenie pierwszej choinki oraz nabożeństwo w intencji Elbląga i mieszkańców, które zostanie odprawione w XIII-wiecznej katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja.

Mieszkańcy Elbląga wybrali tego świętego, bo jako patron żeglarzy, marynarzy i rybaków był związany w średniowieczu ze Związkiem Hanzeatyckim. Hanza zrzeszała miasta żyjące z handlu morskiego, w tym Elbląg, który był wówczas jednym z głównych portów Bałtyku. Miasto nawiązuje do tamtych tradycji, należąc od 1998 roku do Związku Miast Nowej Hanzy. Lokalny samorząd chciałby, żeby Elbląg ponownie stał się ważnym ośrodkiem portowym, dzięki planowanej budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

święty Mikołaj z Miry

Św. Mikołaj jest już patronem kilku polskich miast między innymi: Głogowa, Chrzanowa i Bydgoszczy. W tradycji chrześcijańskiej akt uzyskania patrona, czyli pośrednika i orędownika u Boga, oznacza zawierzenie miasta wstawiennictwu wybranego świętego i wolę naśladowania go w życiu społecznym.

Św. Mikołaj żył na przełomie III i IV w., był biskupem Miry, miasta w dzisiejszej Turcji. Według tradycji, bezinteresownie wspomagał potrzebujących, korzystając z rodzinnego majątku, przez co stał się symbolem dobroci i ofiarności wobec drugiego człowieka. Na Wschodzie kult tego świętego szerzył się od VI stulecia, na Zachodzie – od przeniesienia w 1087 r. jego relikwii do Bari we Włoszech. Na całym świecie upowszechnił się zwyczaj obdarowywania dzieci upominkami, rzekomo przynoszonymi przez św. Mikołaja.

 

(pap/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, patron, Mikołaj, święty Mikołaj
Szef MON o dyslokacji batalionu NATO w Polsce

Rozpoczęła się dyslokacja grupy batalionowej NATO w Polsce – poinformował szef MON Antoni Macierewicz. Minister obrony narodowej, który składa wizytę w Izraelu, wyjaśnił, że w skład...

Zamknij
RadioOlsztynTV