Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spotkanie noworoczne Rodzin Katyńskich z wojewodą

Rodziny Katyńskie u wojewody. Fot. WMUW

Jest ich sześćdziesięciu, ale z roku na rok ta liczba się zmniejsza. Stowarzyszenie Rodzina Katyńska z Olsztyna spotkała się z wojewodą warmińsko-mazurskim.

Podsumowano ubiegły i zaplanowano kolejny rok. Wśród członków stowarzyszenia jest coraz mniej dzieci katyńskich, czyli tych którzy w Katyniu, Miednoje i Charkowie stracili ojców, braci, wujków. Na ich miejsce przychodzą dzieci i wnukowie, ale ich też nie jest wielu. W ubiegłym roku wydano tylko trzy legitymacje członkowskie.

Za dotychczasową współpracę i wsparcie wojewodzie Arturowi Chojeckiemu oraz wszystkim przyjaciołom Stowarzyszenia dziękowała prezes Rodziny Katyńskiej Barbara Gawlicka. O tym jak ważne jest zaangażowanie w utrwalanie pamięci historycznej mówił wojewoda Artur Chojecki.

Spotykamy się, aby złożyć sobie życzenia i podziękować za dobrą współpracę, za szereg inicjatyw i działań podejmowanych przez Stowarzyszenie dla upamiętnienia wydarzeń związanych z wielką Golgotą wschodu, którą przeżyli członkowie Waszych rodzin. Chcę również zwrócić uwagę na propaństwowy charakter Waszej działalności. Jesteście potomkami tych, którzy zginęli w służbie państwu. Dziś podtrzymujecie i pielęgnujecie pamięć o nich. Spoczywa na Was wielkie i ważne zadanie przenoszenia pamięci o polskich patriotach, którzy byli i nadal są wzorem do naśladowania, wzorem tego jak można służyć Ojczyźnie

– powiedział wojewoda. Artur Chojecki przekazał również członkom Stowarzyszenia „Śpiewniki Pieśni Polskich”.

Nie zabrakło też życzeń zdrowia, sił i pomyślności na kolejny rok wytężonej pracy stowarzyszenia, bo jak poinformowała prezes Barbara Gawlicka, i w tym roku nie zabraknie działań związanych z upamiętnianiem Zbrodni Katyńskiej. Oprócz corocznych obchodów tych wydarzeń zaplanowanych na 23 kwietnia, rodziny katyńskie chcą również rozpowszechniać w społeczeństwie wiedzę na ten temat. W tym celu planują stworzyć i rozdać specjalne zawieszki z napisem „13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”.

To jeden z elementów utrwalania pamięci o członkach naszych rodzin, a także przekazywania kolejnym pokoleniom prawdy katyńskiej

– mówiła prezes stowarzyszenia. Rodziny Katyńskie chcą w tym roku także rozpropagować, zwłaszcza w placówkach oświatowych, pomysł wycieczek do „Muzeum Zbrodni Katyńskiej” w Warszawie w ramach lekcji historii i wychowania obywatelskiego. Ostatnim akcentem pierwszego w tym roku spotkania Rodziny Katyńskiej było wspólne śpiewanie kolęd i łamanie się opłatkiem.

Rodziny Katyńskie u wojewody. Fot. WMUW

Rodziny Katyńskie u wojewody. Fot. WMUW

Barbara Gawlicka, fot. WMUW

Wojewoda Artur Chojecki, fot. WMUW

(ak/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, Katyń, Artur Chojecki, Rodzina Katyńska, Charków, Miednoje, Barbara Gawlicka, Golgota Wschodu
Minister Szmit zapowiedział poważne inwestycje infrastrukturalne w regionie

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit na konferencji w Ełku zapowiedział, że wykluczone dotąd komunikacyjnie regiony kraju: Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie mogą liczyć w najbliższym czasie na...

Zamknij
RadioOlsztynTV