Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Smutne pluszaki symbolem przemocy w rodzinie. Trwa akcja „Nie bij mnie – kochaj mnie”

Fot. M. Lewiński

Poklejone plastrami i obandażowane misie znowu wróciły na ulice Elbląga, ale nie tylko. Do akcji MIŚ „Nie bij mnie – kochaj mnie”, której koordynatorem jest Regionalne Centrum Wolontariatu, przyłączyły się też inne miejscowości: Olsztyn, Olsztynek czy Gietrzwałd.

Akcja uczy empatii i uważności na świat oraz reagowania na przemoc. Wolontariusze rozdają misie i lizaki, sadzają je na przystankach i w witrynach sklepów. Dzień akcji nie jest przypadkowy, bo 20 listopada przypada rocznica przyjęcia przez ONZ Konwencji Praw Dziecka. Inicjatorem i współtwórcą dokumentu była Polska.

Uczniowie z Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii rozdawali mieszkańcom obandażowane i zaklejone opatrunkami przytulanki. Wszystko w celu uwrażliwienia na przemoc wobec dzieci.

W rozmowie z naszym reporterem Maja i Alan, podopieczni ośrodka, chętnie mówili o tym, jaka powinna być rodzina.

Rodzina powinna się wspierać rozmawiając szczerze ze sobą i nie krzyczą na siebie, kiedy zrobią coś źle

– powiedziała Maja.

Dobra rodzina okazuje również miłość. Na przykład poprzez przytulanie się i, jak wspomniała maja, rozmowy

– dodał Alan.

00:00 / 00:00

Wiktor i Kacper podawali z kolei antyprzykłady.

Kłótnie o byle co, że dziecko przyniosło złe oceny

– mówił Wiktor.

Ale przemoc może być przecież fizyczna. Na przykład kiedy tata bije mamę

– podkreślał Kacper.

00:00 / 00:00

Jak twierdzi Kamila Sterniczuk, wychowawca i socjoterapeuta Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Olsztynie, problem przemocy w rodzinach jest wciąż duży.

W dzisiejszych czasach przemoc wobec dzieci jest bardzo widoczna, ale niestety za rzadko reagujemy, uważając, że to nie jest nasz problem. W związku z tym wychodzimy z naszą młodzieżą na ulice miasta. Chcemy, żeby te misie ktoś znalazł i się nimi zaopiekował

– mówiła Sterniczuk.

00:00 / 00:00

Jak mówi Kamila Sterniczuk, musimy reagować na każdy rodzaj przemocy wobec dzieci.

Również spotykamy się z agresją ze strony rodzica, który pyta, jakim prawem ktoś zwraca mu uwagę, jak ma wychowywać dziecko. Jeśli nie będziemy tego robić, to te bezbronne, małe dzieci będą miały w przyszłości bardzo dużą traumę i będziemy im trudno odnaleźć się w społeczeństwie.

00:00 / 00:00

W Elblągu akcja MIŚ „Nie bij mnie – kochaj mnie” odbywa się od 2013. Partnerami Regionalnego Centrum Wolontariatu jest 20 szkół z Elbląga i okolic. Misie i pluszaki pochodzą ze zbiórki, która prowadzona jest wcześniej w szkołach i przedszkolach. Maskotki z widocznymi opatrunkami i etykietą akcji są zostawiane w miejscach publicznych lub wręczane osobom dorosłym.

Terapeuci mówią otwarcie, że w czasie pandemii, szczególnie podczas ścisłego lockdownu, liczba przypadków przemocy w rodzinie wzrosła dramatycznie. Tylko w 2021 roku polscy policjanci założyli prawie 65 tys. „Niebieskich Kart”.

Autor: M. Stankiewicz/M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

Fot. M. Lewiński

Więcej w przemoc, misie, pluszaki, Regionalne Centrum Wolontariatu
Przemoc wobec seniorów przestaje być tematem tabu. „Ważne jest reagowanie”

Coraz głośniej mówi się o przemocy wobec seniorów. Do niedawna był to temat tabu z uwagi na to, że sami seniorzy nie chcieli zgłaszać takich przypadków....

Zamknij
RadioOlsztynTV