Elbląg, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Smutne pluszaki symbolem przemocy w rodzinie. Trwa akcja „Nie bij mnie – kochaj mnie”
Poklejone plastrami i obandażowane misie znowu wróciły na ulice Elbląga, ale nie tylko. Do akcji MIŚ „Nie bij mnie – kochaj mnie”, której koordynatorem jest Regionalne Centrum Wolontariatu, przyłączyły się też inne miejscowości: Olsztyn, Olsztynek czy Gietrzwałd.
Akcja uczy empatii i uważności na świat oraz reagowania na przemoc. Wolontariusze rozdają misie i lizaki, sadzają je na przystankach i w witrynach sklepów. Dzień akcji nie jest przypadkowy, bo 20 listopada przypada rocznica przyjęcia przez ONZ Konwencji Praw Dziecka. Inicjatorem i współtwórcą dokumentu była Polska.
Uczniowie z Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii rozdawali mieszkańcom obandażowane i zaklejone opatrunkami przytulanki. Wszystko w celu uwrażliwienia na przemoc wobec dzieci.
W rozmowie z naszym reporterem Maja i Alan, podopieczni ośrodka, chętnie mówili o tym, jaka powinna być rodzina.
Rodzina powinna się wspierać rozmawiając szczerze ze sobą i nie krzyczą na siebie, kiedy zrobią coś źle
– powiedziała Maja.
Dobra rodzina okazuje również miłość. Na przykład poprzez przytulanie się i, jak wspomniała maja, rozmowy
– dodał Alan.
Wiktor i Kacper podawali z kolei antyprzykłady.
Kłótnie o byle co, że dziecko przyniosło złe oceny
– mówił Wiktor.
Ale przemoc może być przecież fizyczna. Na przykład kiedy tata bije mamę
– podkreślał Kacper.
Jak twierdzi Kamila Sterniczuk, wychowawca i socjoterapeuta Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Olsztynie, problem przemocy w rodzinach jest wciąż duży.
W dzisiejszych czasach przemoc wobec dzieci jest bardzo widoczna, ale niestety za rzadko reagujemy, uważając, że to nie jest nasz problem. W związku z tym wychodzimy z naszą młodzieżą na ulice miasta. Chcemy, żeby te misie ktoś znalazł i się nimi zaopiekował
– mówiła Sterniczuk.
Jak mówi Kamila Sterniczuk, musimy reagować na każdy rodzaj przemocy wobec dzieci.
Również spotykamy się z agresją ze strony rodzica, który pyta, jakim prawem ktoś zwraca mu uwagę, jak ma wychowywać dziecko. Jeśli nie będziemy tego robić, to te bezbronne, małe dzieci będą miały w przyszłości bardzo dużą traumę i będziemy im trudno odnaleźć się w społeczeństwie.
W Elblągu akcja MIŚ „Nie bij mnie – kochaj mnie” odbywa się od 2013. Partnerami Regionalnego Centrum Wolontariatu jest 20 szkół z Elbląga i okolic. Misie i pluszaki pochodzą ze zbiórki, która prowadzona jest wcześniej w szkołach i przedszkolach. Maskotki z widocznymi opatrunkami i etykietą akcji są zostawiane w miejscach publicznych lub wręczane osobom dorosłym.
Terapeuci mówią otwarcie, że w czasie pandemii, szczególnie podczas ścisłego lockdownu, liczba przypadków przemocy w rodzinie wzrosła dramatycznie. Tylko w 2021 roku polscy policjanci założyli prawie 65 tys. „Niebieskich Kart”.
Autor: M. Stankiewicz/M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski