Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przemoc wobec seniorów przestaje być tematem tabu. „Ważne jest reagowanie”

Coraz głośniej mówi się o przemocy wobec seniorów. Do niedawna był to temat tabu z uwagi na to, że sami seniorzy nie chcieli zgłaszać takich przypadków.

Wiąże się to ze strachem lub wstydem, bo najczęściej przemocy doświadczają od najbliższych: synów, córek czy wnuków. Potrzebne się rozwiązania systemowe, dlatego w Olsztynie odbyła się konferencja adresowana do instytucji zajmujących się opieką senioralną.

Zdaniem jej organizatorki i pełnomocnika wojewody ds. seniorów Urszuli Jędrychowskiej, sprawę trzeba nagłaśniać i edukować społeczeństwo

Ważne jest pogłębianie wiedzy z zakresu specyfiki przemocy wobec osób starszych, bo to pozwoli skuteczniej działać. Mam nadzieję, że edukacja (…) przyniesie efekty. Ważne jest też reagowanie. Nie ukrywajmy problemu. Seniorzy, którzy doświadczają przemocy powinni o tym mówić, a świadkowie przemocy zgłaszać to do odpowiednich instytucji.

00:00 / 00:00

Zdaniem wicewojewody Piotra Opaczewskiego problemem trzeba jak najszybciej się zająć. Nawet nie istnieją statystyki, które ukazywałyby skalę tego problemu.

To jest cicha grupa społeczna. Do większości różnego rodzaju działań przemocowych wobec osób starszych dochodzi wewnątrz rodzin. Nie są one nigdzie zgłaszane. Na 23 takie akty przemocy zgłaszany jest tylko jeden.

00:00 / 00:00

Prof. Małgorzata Halicka z Uniwersytetu w Białymstoku od 10 lat bada ten problem i przyznaje, że w ostatnim czasie można już mówić o przełomie. Zarówno seniorzy jak i społeczeństwo zaczyna zauważać ten problem i reagować.

Z pierwszych obserwacji wynika, że (…) mam bardziej optymistyczny obraz sytuacji w kraju. Jednak wygląda ona korzystniej niż 10 lat temu.

00:00 / 00:00

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Więcej w senior, edukacja, przemoc, rodzina, znęcanie się, emeryt, osoby starsze, rencista
Mniejszość niemiecka w Polsce otrzyma kilka milionów euro na naukę języka

Komisja niemieckiego parlamentu przyznała 5 milionów euro na wsparcie edukacji językowej mniejszości niemieckiej w Polsce. W minionym roku szkolnym polskie władze finansowały trzy lekcje języka niemieckiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV