W Elblągu rozpoczął dyżury mobilny punkt pomocy ofiarom przestępstw
W Elblągu pojawił się mobilny punkt pomocy ofiarom przestępstw. Biały bus, w którym zorganizowano punkt pomocy, to przestrzeń, gdzie można porozmawiać z policjantami w dyskretnej atmosferze.
To też okazja, by dowiedzieć się, jak skutecznie reagować na przemoc i przestępczość oraz jakie kroki podjąć, aby chronić siebie i swoich bliskich. Chodzi między innymi o skierowanie na terapie czy pomoc z zerwaniu z uzależnieniem
– wyjaśnił aspirant sztabowy Artur Bajorek z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
W Elblągu oraz powiecie elbląskim około 300 rodzin ma założoną Niebieską Kartę. To informacja dla służb i opieki społecznej, że w danej rodzinie dochodzi do aktów przemocy.
W takich przypadkach opracowywany jest specjalny program, a w rodzinie prowadzone są kontrole. Wchodzimy do rodzin, przeprowadzamy kontrole, rozmawiamy z pokrzywdzonymi i sprawcami przemocy
– dodał dzielnicowy KMP w Elblągu aspirant Cyprian Leszczyński.
Jak wynika z policyjnych statystyk najczęstszą przyczyną przemocy domowej jest alkohol, odmienne metody wychowywania dzieci, a także choroby psychiczne.
Mobilny punkt pomocy ofiarom przestępstw, we wtorek 3 grudnia, będzie również w Braniewie. Między godziną 10 a 13 będzie można spotkać się z policjantami. Mobilny punkt zaparkuje na parkingu przy Bazylice Mniejszej.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Pastuszka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy