Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Śmierć Tadeusza Mazowieckiego to wielka strata

W wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki

Współtwórca III Rzeczpospolitej, mąż stanu, polityk kierujący się wartościami, człowiek kompromisu. Przyjaciele i współpracownicy wspominają zmarłego rano (28.10) Tadeusza Mazowieckiego.

Z głębokim żalem przyjąłem informację o śmierci Tadeusza Mazowieckiego, który tak dużo zrobił dla wolności i demokracji w Polsce – mówił goszczący w Elblągu ambasador Wielkiej Brytanii Robin Barnett. Jak wspominał, wiele razy miał okazję spotykać się z Tadeuszem Mazowieckim i uważa go za jednego z najwybitniejszych polskich polityków. On zrobił coś specjalnego dla swojego kraju. Moim zdaniem rola pierwszego rządu była kluczowa, a Tadeusz Mazowiecki razem ze swoim rządem zbudowali wspaniały fundament dzisiejszego sukcesu Polski – podkreślał Robin Barnett. Przypomnijmy, obecny ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce 30 lat temu był sekretarzem do spraw politycznych w ambasadzie w Warszawie i miał szerokie kontakty z opozycją. Jak wspomniał, dużo podróżował, by lepiej zrozumieć przemiany zachodzące w Polsce.

Do Polski płyną kondolencje po śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Na budynkach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Belwederu i Pałacu Prezydenckiego opuszczono flagi do pół masztu na znak żałoby. Pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego odbędzie się w niedzielę 3 listopada

Tadeusza Mazowieckiego wspominają przyjaciele i politycy:

Odszedł od nas człowiek, który w decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry – napisał w oświadczeniu Bronisław Komorowski. Prezydent uważa, że największe zasługi Tadeusza Mazowieckiego to normalizacja stosunków z Niemcami, budowa podwalin dzisiejszego rozwoju, reforma samorządowa .

Premier Donald Tusk nazwał Tadeusza Mazowieckiego jednym z najwybitniejszych polskich polityków XX wieku. Być może w dzisiejszych czasach to najbardziej nas uderza, że można było w sobie z taką naturalną godnością pomieścić i wielkość i skromność – mówił Donald Tusk.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz mówi, że Tadeusz Mazowiecki był świetnym negocjatorem, otwartym na ludzi i wzorem przyzwoitości. Według Borusewicza, Mazowiecki okazał „kunszt negocjacyjny” podczas strajku w sierpniu 1980 roku.

Uczestnik obrad okrągłego stołu Ryszard Bugaj mówił, że Mazowiecki na swoje decyzje polityczne patrzył przez pryzmat ich wpływu na życie zwykłych ludzi. Potrafił kalkulować w kategoriach długookresowych, czego współczesnym politykom brakuje.

Ukształtował całe pokolenie ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę – mówił Władysław Frasyniuk. Przygotowywał całe pokolenie do publicznego życia, przy tym miał niezwykłą cierpliwość i prezentował wartości.

Był politykiem z wielką charyzmą, ale zupełnie inną niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Tak wspominał zmarłego Tadeusza Mazowieckiego Bogdan Lis, jeden z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. Bogdan Lis wspomina, że przyjazd do strajkujących stoczniowców w latach 80-tych Tadeusza Mazowieckiego i innych naukowców był jednym z najważniejszych momentów narodzin opozycji. Strajkujący czuli się dzięki temu bezpieczniejsi i silniejsi – mówi Bogdan Lis.

Zdaniem Jerzego Buzka, Tadeusz Mazowiecki zaryzykował własną polityczną karierę dla dobra Polski. W specjalnym oświadczeniu były szef Parlamentu Europejskiego napisał, że skończyło się trudne, polityczne życie Tadeusza Mazowieckiego. Trudne, bo trudno było być uczciwym, ale i skutecznym politykiem w tamtym systemie – napisał Jerzy Buzek.

Według Lecha Wałęsy, Tadeusz Mazowiecki był najlepszym premierem po 1989 roku. Były prezydent mówi, że jako szef rządu Mazowiecki korzystał też z doświadczenia, które zdobył jako poseł w PRL.

Arcybiskup Józef Michalik ze smutkiem i żalem przyjął wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej, że „odchodzi człowiek, którego głos ciągle był ważny i potrzebny na scenie publicznego życia w Polsce, i z którym liczyli się także ludzie nieżyczliwi Kościołowi. Był to zawsze głos człowieka sumienia”. (mstan/iar/bsc)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy referendum edukacyjne jest potrzebne?

O tym, czy referendum edukacyjne jest w Polsce potrzebne zastanawiali się w audycji publicystycznej My, Wy, Oni przedstawiciele związków zawodowych. W studiu Radia Olsztyn spotkali się:...

Zamknij
RadioOlsztynTV