Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spór o lokalizację ulic Mazowieckiego i Bohaterów Bitwy Warszawskiej. Olsztyńscy społecznicy rozczarowani

Społecznicy chcieli, żeby ulica Artyleryjskaa nosiła imię Tadeusza Mazowieckiego

Spór o lokalizację nowej ulicy Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Olsztynie. Społecznicy są zawiedzeni, że ich inicjatywa została przekręcona. Swoje rozczarowanie wyrazili na konferencji prasowej.

Spór dotyczy uchwał przyjętych na ostatniej sesji rady miasta, nadających dwóm olsztyńskim ulicom nowe nazwy. Większość radnych zagłosowała za tym, by ulica Obiegowa nosiła nazwę premiera Tadeusza Mazowieckiego, a Artyleryjska – Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Inicjatorami nadania tej ostatniej nazwy byli społecznicy z 20 różnych organizacji. W ten sposób chcieli upamiętnić 100-lecie bitwy. Proponowali, by to Obiegowa stała się ulicą Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Argumentowali, że byłby to łącznik między ul. Sikorskiego a aleją Piłsudskiego, noszącymi imiona osób, które odegrały w bitwie istotną rolę. Stało się inaczej i to Artyleryjska będzie nosić tę nazwę.

Społecznicy przekonują, że to ulica Artyleryjska powinna nosić imię premiera Tadeusza Mazowieckiego, gdyż łączyłaby się z ulicą Jacka Kuronia, który był członkiem ówczesnego rządu.

Olsztyńscy społecznicy już we wrześniu ubiegłego roku spotkali się z prezydentem miasta Piotrem Grzymowiczem – przekonuje reprezentująca inicjatorów profesor Małgorzata Suświłło.

Po tym spotkaniu, pan prezydent przychylał się do naszej propozycji. Przez kilka miesięcy było cicho na ten temat. Choć przystano na propozycję nadania nazwy ulicy Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku, ale jesteśmy nieco zawiedzeni faktem, że to nie ta ulica.

00:00 / 00:00

Radosław Nojman, przewodniczący klubu PiS w radzie miasta i kanclerz Ruchu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, uważa, że była to ze strony ratusza i koalicyjnych radnych polityczna zagrywka.

Szkoda tej wspaniałej inicjatywy, która miała nas łączyć przy okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. W naszej ocenie została ona wplątana w pewną polityczna grę  i walkę – tak to odbieramy. Nie wiem komu chcieli zrobić na złość. Niestety nie pierwszy już raz społeczna inicjatywa, tak a nie inaczej została w Olsztynie potraktowana.

00:00 / 00:00

Uchwała o nazwach dla dwóch nowych ulic wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Ratusz zapewnił, że wprowadzenie nazw obu ulic nie wiąże się z utrudnieniami dla mieszkańców.

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w obiegowa, Tadeusz Mazowiecki, ulice, artyleryjska
Radni zdecydowali. Czekają nas zmiany w nazwach ulic

Już nie Obiegowa, ale Tadeusza Mazowieckiego - ulica w Olsztynie łącząca aleję Piłsudskiego ze skrzyżowaniem Pstrowskiego, Niepodległości i Sikorskiego zmieni nazwę. Zdecydowali o tym radni miejscy...

Zamknij
RadioOlsztynTV