Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy referendum edukacyjne jest potrzebne?

Na zdjęciu od lewej: Grażyna Przasnyska, Mirosław Sochacki, Tomasz Branicki, Bożena Kowalska i Andrzej Tymecki. Fot. M. Lewiński

O tym, czy referendum edukacyjne jest w Polsce potrzebne zastanawiali się w audycji publicystycznej My, Wy, Oni przedstawiciele związków zawodowych.

W studiu Radia Olsztyn spotkali się: Grażyna Przasnyska – warmińsko-mazurski kurator oświaty w Olsztynie, Bożena Kowalska – przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Tomasz Branicki – wiceprezes Okręgu Warmińsko- Mazurskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Andrzej Tymecki – przewodniczący Związku Zawodowego Kadry Kierowniczej Placówek Oświatowych w Olsztynie. Gospodarzem audycji był Mirosław Sochacki.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

Około miliona Polaków złożyło wniosek o referendum edukacyjne. Pomysł zainicjowało Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców. Organizatorzy akcji referendalnej chcą, by w głosowaniu obywatele odpowiedzieli na 5 pytań, między innymi o zniesienie obowiązku szkolnego sześciolatków, przywróceniu w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów oraz stopniowym powrotem do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniej szkoły średniej. Oficjalnie pomysł referendum poparła cała opozycja: od Prawa i Sprawiedliwości poprzez Solidarną Polskę, SLD aż po Twój Ruch. PSL potrzebuje czasu by przekonać swoich posłów. PO jest przeciw. W mediach pojawiały się też informacje, że niektórzy posłowie koalicji PO-PSL rozważają poparcie dla przeprowadzenia plebiscytu ws. sześciolatków.

Głosowanie Sejmu w sprawie można przewidzieć – uważa Bożena Kowalska, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Jej zdaniem mimo protestów opozycji projekt najprawdopodobniej zostanie odrzucony.

Nie mam wpływu na to czy referendum się odbędzie czy nie, ale wiele można zrobić w swoim środowisku – przekonywała warmińsko-mazurski kurator oświaty Grażyna Przasnyska.

Polskiej oświacie z pewnością nie jest potrzebna rewolucja, szkole potrzebne są zmiany, ale ewolucyjne – przekonywał Andrzej Tymecki, przewodniczący Związku Zawodowego Kadry Kierowniczej Placówek Oświatowych w Olsztynie.

Referendum nie powinno decydować o kształcie polskiej edukacji najważniejszy jest głos osób związanych ze tym środowiskiem na codzień – twierdzi Tomasz Branicki, wiceprezes Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Głosowanie w sprawie przyszłości obywatelskiego wniosku w sprawie referendum ma się odbyć za 2 tygodnie. (lew/bsc)

Na zdjęciu od lewej: Tomasz Branicki, Bożena Kowalska, Andrzej Tymecki, Grażyna Przasnyska i Mirosław Sochacki. Fot. M. Lewiński

Więcej w referendum
Trzy komitety referendalne bez rozliczonych sprawozdań

Komisarz wyborczy odrzucił sprawozdania trzech z 11 komitetów z wydatków w czerwcowej kampanii przed przedterminowymi wyborami prezydenta i rady miasta. Jak powiedział dyrektor elbląskiej delegatury Krajowego...

Zamknij
RadioOlsztynTV