Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Ślisko, mróz i śnieg w wielu miejscach regionu. Od dziś astronomiczna zima
W województwie warmińsko-mazurskim miejscami temperatura sięga -10 stopni Celsjusza. Po nocnych opadach śniegu, w wielu miejscach lokalne drogi są śliskie.
Sprzęt do odśnieżania pracuje na drogach krajowych w okolicach Elbląga, Giżycka i Ostródy. W okolicach tych miast zalega błoto pośniegowe. Na drogach lokalnych panują trudniejsze warunki. Zamarzło błoto pośniegowe, miejscami lód przykrywa warstwa śniegu i jest ślisko.
W nocy w wielu miejscach na Warmii i Mazurach temperatura spadła poniżej -10 stopni Celsjusza. Dziś rano w Olsztynie było -8 stopni, w Gołdapi i okolicach -9, podobnie w miejscowościach w okolicach Puszczy Piskiej. W ciągu dnia synoptycy przewidują, zwłaszcza w zachodniej części regionu, opady śniegu.
Dziś rozpoczyna się astronomiczna zima
Dziś pierwszy dzień astronomicznej zimy i najkrótszy dzień w roku. – W Olsztynie trwa on zaledwie 7 godzin i 25 minut – mówił Bogusław Kulesza, astronom z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie.
Warto też dodać, że najdłuższy dzień w Olsztynie trwa prawie 10 godzin więcej – wynosi 17 godzin i 6 minut. Zima będzie trwała 88 dni.
Od jutra dzień będzie się wydłużał. Początkowo nieznacznie, ale zauważymy to z powodzeniem w połowie stycznia. O której dokładnie godzinie będziemy mieli do czynienia z przesileniem zimowym? Zapytaliśmy o to dr hab. Leszka Błaszkiewicza, radioastronoma i popularyzatora astronomii z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Dokładny moment przyjścia zimy jest dzisiaj o godzinie 15.59 czasu uniwersalnego (w Polsce o 16.59 – przyp. red.). Wtedy na swojej pozornej drodze przez gwiazdozbiory Słońce będzie najbardziej oddalone od linii dzielącej część północną i południową.
Oznacza to, że Słońce, w swojej pozornej wędrówce po niebie, ze znaku Strzelca wstąpi w znak Koziorożca.
Jak powiedział Sebastian Soberski z Planetarium w Grudziądzu, dziś na naszej półkuli Słońce znajduje się najniżej nad horyzontem, na półkuli południowej oznacza to pełnię lata.
W tym dniu, gdy obserwujemy przesilenie zimowe na półkuli północnej, Słońce jest najniżej nad horyzontem. Równocześnie góruje nad półkulą południową.
W momencie przechodzenia Słońca przez punkt Koziorożca gołym okiem będzie można zaobserwować Wenus oraz giganty Układu Słonecznego w pełnej krasie.
Nisko nad południowo-zachodnim horyzontem zobaczymy Wenus, tuż obok niej, na lewo, zobaczymy Saturna. Również obok, nieco wyżej, zobaczymy Jowisza
– zaznaczył astronom.
Astronomiczna zima potrwa do równonocy wiosennej, która w 2022 roku przypada 20 marca.
Autor: M. Lewiński/PAP/IAR
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/M. Rutynowski