Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sławomir Sadowski, Patryk Kozłowski: Do 2022 roku w Stębarku powstanie nowoczesne Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej

od lewej Sławomir Sadowski i Patryk Kozłowski

Inwestycję dofinansuje ministerstwo rozwoju – poinformowali o tym goście Porannych Pytań Polskiego radia Olsztyn, wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski i radny wojewódzki, wiceprzewodniczący sejmiku Patryk Kozłowski.

Krzysztof Kaszubski: Doszła nas informacja, iż ministerstwo rozwoju postanowiło dofinansować Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku. Chodzi o rozbudowę obiektu, zwiększenie powierzchni wystawienniczej. Panie wojewodo, kiedy był pan radnym wojewódzkim, to pan był inicjatorem wystąpienia do rządu o dofinansowanie tego muzeum?

Sławomir Sadowski: Byłem pomysłodawcą budowy nowego muzeum, jako przewodniczący komisji kultury i edukacji sejmiku. Pojechaliśmy cała komisją do muzeum i tam wszyscy radni poparli ten pomysł. Przenieśliśmy ten pomysł na forum sejmiku. Teraz jest nadzieja, że muzeum powstanie. To muzeum miało być budowane od nowa. Ma obecnie 44 metry kw powierzchni wystawienniczej, a będzie miało 1700 metrów kw, jak planuje dyrektor Drej. Pożyjemy, zobaczymy.

Patryk Kozłowski: To muzeum powstanie dzięki pomocy ministerstwa. Podstawą jest nowy obiekt. Ten, który jest, z lat 60., to taki „mały ogryzek”. Tak naprawdę nie możemy wyeksponować tego, co posiadamy. Potrzebne jest nowoczesne muzeum. Muzeum Bitwy jest muzeum sezonowym, otwieranym w kwietniu i zamykanym we wrześniu. Dzięki nowemu obiektowi będzie to muzeum całoroczne.

Krzysztof Kaszubski: Jakie to są pieniądze, bo co dziwne, te środki nie z ministerstwa kultury a z ministerstwa rozwoju.

Sławomir Sadowski: Minister Sellin z ministerstwa kultury też się tym zajmował. Jest taki układ, że samorząd wojewódzki daje około 7 mln złotych a resztę ministerstwo rozwoju z programu infrastruktura i środowisko. Będzie to w sumie 22 mln złotych. Muzeum będzie wizytówka naszego województwa, elementem wychowania patriotycznego. Planuje się salę edukacyjną.

Krzysztof Kaszubski: Będzie namiot króla Jagiełły, ma to być ciekawe wizualnie?

Patryk Kozłowski: Obecnie mamy takie możliwości multimedialne. Myślę, że liczba turystów zwiększy się wielokrotnie.

Krzysztof Kaszubski: Jaką rolę w pozyskaniu środków odegrała coroczna inscenizacja Bitwy pod Gunwaldem?

Sławomir Sadowski: Kolega Patryk jest w Bractwie rycerskim, dawał z kolegami pokazy w Olsztynie, to była wielka atrakcja.

Krzysztof Kaszubski: Jest studium przygotowane. Czy wiemy jak to muzeum będzie wyglądało?

Patryk Kozłowski: Cała koncepcja była gotowa przed 2010 roku i nie została zrealizowana. Obecnie plan został przeprojektowany, unowocześniony. Sama ruch rycerski oczekiwał, że to muzeum powstanie i będzie centrum rycerstwa. Bractwa rozwijają się bardzo mocno. Mamy co roku 100 tys. turystów na polach podczas inscenizacji.

Krzysztof Kaszubski: Jak jest pewność, że będzie to muzeum całoroczne?

Sławomir Sadowski: Tak. Zwiększy się dzięki temu atrakcyjność turystyczna Warmii i Mazur. Stawiamy na młodzież. Odżywa etos rycerski. 2022 rok to data realizacji muzeum.

Krzysztof Kaszubski: Ile jest eksponatów, których nie widzimy?

Patryk Kozłowski: Od 3 lat prowadzimy badania archeologiczne i znaleźliśmy 300 artefaktów, a pokazaliśmy z tego tylko 40 sztuk, bo nie mamy miejsca. Współpracujemy z pracownią digitalizacji w Elblągu, by pokazać więcej.

Posłuchaj Porannych Pytań.

00:00 / 00:00

 

(asocha)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Grunwald, Sławomir Sadowski
Wystawa uzbrojenia i nocne walki rycerskie w Grunwaldzie

Otwarcie wystawy europejskiego uzbrojenia z XVI-XVII wieku i turniej rycerski pomiędzy reprezentacjami Polski i Rosji były głównymi atrakcjami sobotniej Nocy Muzeów na polach Grunwaldu. Jak powiedział...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV