Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sokoły wracają do lasu. Pierwszy lęg w Nadleśnictwie Spychowo

Fot. Aleksander Adamski, Nadleśnictwo Spychowo

W spychowskich lasach pracownicy nadleśnictwa już od ok. 2 lat obserwowali te ptaki, ale do tej pory sokołom nie udało się zająć żadnego rewiru, mimo iż widywane były w okolicach gniazd kruków. Sokoły nie budują własnych gniazd, zajmują inne.

W tym roku pierwszy raz w historii Nadleśnictwa Spychowo, ale również całej Puszczy Piskiej, leśnicy potwierdzili lęg sokoła wędrownego. Leśna populacja sokoła wędrownego jest rzadka i jednocześnie charakterystyczna dla naszego regionu. Najczęściej spotyka się populacje sokoła gniazdujące na wysokich budynkach i skałach.

Szczytno ma bogatą historię związaną z sokolnictwem. To właśnie w tym mieście po raz pierwszy w historii, w roku 1942 udało się w hodowli wolierowej, prowadzonej przez sokolnika Renz Wallera, rozmnożyć sokoły wędrowne.

Ówczesna hodowla tych ptaków w przedwojennym Szczytnie była uznawana za jedną z najlepszych na terenie Prus Wschodnich. Sukces Wallera m.in. dał podwaliny do stworzenia późniejszego programu restytucji sokoła wędrownego w ramach czynnej
ochrony w różnych krajach na całym świecie.

Informacja o stwierdzeniu lęgu sokoła wędrownego została przekazana Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, mając nadzieję na dalszy rozwój populacji nadrzewnej sokoła w Puszczy Piskiej.

Autor: J. Golon
Redakcja: P. Jaguszewski

Więcej w Puszcza Piska, sokół wędrowny w nadleśnictwie spychowo, gniazdo sokoła
Szlak wodno-kulturowy Pisa-Narew coraz bliższy realizacji

Projekt, który ma połączyć tereny trzech województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego częściowo ma zapewnione finansowanie. Wodno-kulturowy szlak będzie prowadzić wzdłuż rzek Pisy i Narwi. Jak powiedział...

Zamknij
RadioOlsztynTV