Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd umorzył postępowanie w sprawie znęcania się nad wychowankami domu dziecka w Lidzbarku. Powodem była „niespójność”

Policja zabezpieczyła zdjęcia mogące świadczyć o znęcaniu się nad wychowankami domu dziecka w Lidzbarku Welskim

Sąd Rejonowy w Działdowie umorzył postępowanie ws. pracowników niepublicznego domu dziecka w Lidzbarku oskarżonych o znęcanie się nad wychowankami. Proces byłej dyrektorki, jej zastępcy i czworga podopiecznych placówki miał rozpocząć się w minionym tygodniu.

Prokuratura oskarżała ich o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad wychowankami. Chodzi o naruszenie nietykalności cielesnej, poniżanie  i stosowanie kar nieadekwatnych do zachowań. Najbardziej bulwersujące było zamykanie  dzieci w izolatce, czy oblewanie ich brudną wodą.

Podczas posiedzenia w tej sprawie działdowski sąd, przed którym miał toczyć się proces, wydał jednak postanowienie o umorzeniu. Rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski tłumaczy, że powodem takiej decyzji była „niespójność” pomiędzy prokuratorskim postanowieniem o przedstawieniu zarzutów, a aktem oskarżenia. W akcie oskarżenia rozszerzono zarzuty, bez wcześniejszego przedstawienia ich podejrzanym w postępowaniu przygotowawczym, a to naruszałoby prawo do obrony tych osób.

Postanowienie nie jest prawomocne, strony mogą jeszcze złożyć zażalenie. Prokuratura w Ostródzie po prawidłowym przedstawieniu zarzutów będzie też mogła ponownie skierować do sądu akt oskarżenia.

Do nieprawidłowych zachowań w domu dziecka w Lidzbarku miało dochodzić w latach 2010-14, a poszkodowanych jest 45 dzieci. Od kiedy sprawa wyszła na jaw, nikt z kierownictwa placówki nie przyznaje się do winy. Za fizyczne i psychiczne znęcanie się grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dom dziecka
Porozmawiajmy o dorosłości po domu dziecka

Jak wygląda dorosłość po domu dziecka? Okazuje się, że młodzi ludzie często nie radzą sobie z otaczającą ich rzeczywistością. Dzieci wychowywane bez rodziców mają zaburzoną samoocenę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV