Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Sąd oddalił kasację w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia dla Zenona Procyka
Sąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia dla Zenona Procyka – byłego prezesa spółdzielni mieszkaniowej „Pojezierze” w Olsztynie. Kasacja została uznana za niezasadną.
Sąd Apelacyjny w Białymstoku przyznał Zenonowi Procykowi prawie dwa miliony złotych odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie. Były prezes spółdzielni mieszkaniowej w 2005 roku w areszcie spędził dziewięć miesięcy. Potem aresztowanie zostało uznane za niesłuszne, a Zenon Procyk, po kilkunastu latach batalii sądowej, został oczyszczony z zarzutów.
Sędzia sprawozdawca Piotr Mirek, przedstawiając ustne motywy postanowienia, mówił, że sąd odwoławczy, który podniósł wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie Zenona Procyka, prawidłowo ocenił dowody.
Sędzia Piotr Mirek wskazywał, że tymczasowe aresztowanie wpłynęło na dalsze życie Zenona Procyka.
Był osobą, która cieszyła się szacunkiem, która pracowała zawodowo, która miała rodzinę, która cieszyła się zdrowiem. I na skutek tymczasowego aresztowania, które zostało uznane słusznie przez sąd odwoławczy jako ta nieprzeciętna krzywda, którą należało mu zrekompensować taką kwotą, jaką określił sąd odwoławczy.
Obrońca Zenona Procyka mecenas Marcin Adamczyk mówił, że to ważny wyrok nie tylko dla jego klienta, ale i dla innych osób, które ubiegają się o zadośćuczynienie za doznane krzywdy.
Do tej pory część osób upraszczała sytuację wskazując, że jest to kwota za dni spędzone w areszcie. Nie, to jest kwota odszkodowania za faktyczne skutki trwania tymczasowego aresztowania, które były znacznie dłuższe, niż fakt przebywania w areszcie śledczym.
W lutym 2019 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku podniósł kwotę odszkodowania i zadośćuczynienia dla byłego prezesa spółdzielni mieszkaniowej „Pojezierze” w Olsztynie na prawie dwa miliony złotych za niesłuszne aresztowanie. Wcześniej Sąd Okręgowy w Olsztynie – w październiku 2018 roku – orzekł, że Zenon Procyk ma dostać ponad 600 tysięcy złotych odszkodowania i zadośćuczynienia.
Przypomnijmy, Zenonowi Procykowi postawiono 20 zarzutów dotyczących m.in. niegospodarności przy budowie i sprzedaży mieszkań. Został tymczasowo aresztowany. Sądowe postępowanie toczyło się kilkanaście lat. Żadne z zarzutów wobec byłego prezesa spółdzielni mieszkaniowej się nie potwierdziły, Zenon Procyk został uniewinniony. Wówczas wniósł o odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Autor: K. Kantor za IAR
Redakcja: A. Niebojewska