Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie stanęły śmieciomaty. Mają zachęcić mieszkańców do segregacji

Fot. olsztyn.eu

W Olsztynie stanęły pierwsze śmieciomaty. To kolejny projekt minionej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Urządzenia pozwalają na segregację butelek PET i aluminiowych puszek. Dzięki mobilnej aplikacji można zbierać punkty do wykorzystania na bonusy w sieci sklepów „Społem”. Śmieciomaty są zlokalizowane w sklepach Kalina (ul. Kołobrzeska) oraz Malwa (al. Piłsudskiego).

– Puszki oraz plastikowe butelki nie mogą być zgniecione oraz muszą mieć etykiety z czytelnym, polskim kodem kreskowym – zwraca uwagę dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, Zdzisław Zdanowski. – Śmieciomat wyposażony jest w zgniatarkę. Wystarczy postępować zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie.

„Pierwsze w Olsztynie Śmieciomaty z nagrodami – Czyste Pojezierze, Czyste trawniki, Czysty Zysk!” to nazwa projektu, który zyskał poparcie mieszkańców Pojezierza.

– Celem projektu jest aktywizacja oraz motywowanie mieszkańców do działań przyjaznych dla środowiska, a w dłuższej perspektywie zmianę zachowań i przyzwyczajeń mieszkańców w zakresie segregacji śmieci – mówi pomysłodawca projektu Łukasz Sudujko. – Dodatkowo projekt spowoduje zmniejszenie liczby plastikowych butelek tak bardzo pochłaniających przestrzeń w pojemnikach i kontenerach na śmieci.

Za każdą zaakceptowaną przez automat butelkę lub puszkę oddający dostanie punktową równowartość pięciu groszy.

Redakcja: A. Chmielewska za olsztyn.eu

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pojezierze, ekologia, obo, butelka, śmieciomat
Wmurowano kamień węgielny pod budowę olsztyńskiej spalarni. Ma być najnowocześniejszą instalacją w tej części Europy

Olsztyn jest coraz bliżej zakończenia instalacji termicznego przekształcania odpadów, zwanej potocznie spalarnią śmieci. Ma to być najnowocześniejsza w tej części Europy instalacja do produkcji ciepła i...

Zamknij
RadioOlsztynTV