Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Nidzica, Region, Ostróda
Rycerze opanowali zamek w Nidzicy i Pola Grunwaldu
W Nidzicy i na Polach Grunwaldu zorganizowano 13. edycję Zimowej Rejzy. Nazwa nawiązuje do łupieskich wypraw Krzyżaków przeciwko pogańskim Prusom i Litwie. Robert Lesiński poprowadził z Nidzicy audycję „Odkryj Warmię i Mazury”.
Jest to impreza inaugurująca Krzyżacką Ligę Turniejową i jedyne tak duże widowisko organizowane zimą w Polsce. „XIII Zimową Rejzę na Zamek w Nidzicy i Pola Grunwaldu” organizuje Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku wraz ze Stowarzyszeniem Historyczno-Kulturalnym „Bractwem Rycerskim Komturii Nidzickiej” oraz AMM Archery.
Pierwszy dzień imprezy odbył się na Zamku w Nidzicy. Był rycerski turniej bojowy 1/1 z mieczem i tarczą, turniej łuczniczy, wielobój rycerski oraz turniej walk rycerskich 2/2 (bohurt punktowy). – Każda walka była bardzo zacięta, nie szczędzono sobie razów ciężkimi mieczami, ale nikt nie został ranny. Wszystko odbywało się zgodnie z rycerskimi regułami – powiedział Jarosław Komoszyński z Komturii Rycerskiej Bractwa Nidzickiego.
W niedzielę organizatorzy zapraszają do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Na wszystkich uczestników będą czekać atrakcje takie jak: pokazy walk rycerskich, oprowadzanki konne, nauka strzelania z łuku, turniej miecza sportowego dla dzieci, opowieści historyczne o tajemnicach Grunwaldu oraz ognisko.
Dodatkowo, w godzinach pracy Muzeum dyżurować będzie przewodnik, który w promocyjnych cenach oprowadzi wszystkich po nowej wystawie multimedialnego Muzeum.
Impreza ma na celu popularyzację rywalizacji sportowej w duchu wartości rycerskich oraz propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży.
Tradycyjnie, Zimowa Rejza w Nidzicy otwiera cykl imprez rycerskich organizowanych przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Imprezy te są widowiskowe, uczestniczą w nich rekonstruktorzy historyczni z całej Polski ubrani w zbroje zbliżone do tych, jakich używano w średniowieczu.
Posłuchaj wypowiedzi
Program wydarzenia:
3 LUTEGO (SOBOTA) – ZAMEK W NIDZICY
13.00 – otwarcie turnieju
13.15 – turniej bojowy 1/1 (miecz i tarcza)
13.30 – Turniej łuczniczy
14.00 – Wielobój rycerski
15.00 – turniej walk 2/2 (bohurt punktowy)
16.00 zakończenie turniejów i wręczenie nagród
4 LUTEGO (NIEDZIELA) – POLA GRUNWALDU
9.30 – 17.30 – możliwość zwiedzenia Muzeum z przewodnikiem w cenach ulgowych
11.00 – pokaz walk rycerskich (sala rycerska)
11.15 – 14.00 – oprowadzanki konne, nauka strzelania z łuku
12.00 – turniej miecza sportowego dla dzieci
14.00 – opowieści historyczne o tajemnicach Grunwaldu
14.30 – ognisko