Rozpoczęły się poszukiwania zaginionych macew
Celem ogólnopolskiego „Projektu Matzeva” jest odnalezienie i przywracanie właściwego miejsca oraz pamięci żydowskim nagrobkom użytym po wojnie jako materiał budowlany.
Grupa studentów archeologii rozpoczęła właśnie pilotażowe prace w województwach warmińsko-mazurskim oraz podlaskim.
Jonny Daniels z Fundacji From The Depths mówi, że uczestniczący w projekcie studenci zostali dobrze przyjęci na Warmii i Mazurach. Ludzie chętnie chcą nam pomagać, brać udział w poszukiwaniach, dzielić się z nami informacjami. To nie jest tak, że my przychodzimy coś zabrać siłą, chcemy współpracować z ludźmi – dodaje Jonny Daniels.
Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, profesor Paweł Śpiewak tłumaczy, że odnalezienie macew ma niezwykle ważne znaczenie. Profesor Śpiewak tłumaczy, że macewy są materialną częścią kultury żydowskiej, którą Niemcy chcieli zniszczyć w czasie II Wojny Światowej.
Posłuchaj relacji Witolda Banacha
Prace na Warmii, Mazurach i Podlasiu będą trwały do soboty, a wiosną mają być kontynuowane. Organizatorzy akcji proszą wszystkie osoby, które znają miejsca, w których leżą macewy o informowanie albo Żydowskiego Instytutu Historycznego albo o kontakt na adres info@matzeva.org
(iar/gol/bsc)