Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie w związku z ASF. Pozostały jeszcze cztery dni

Łukasz Bartkowski

Do 27 sierpnia br. trwa nabór wniosków do programu wsparcia dla gospodarstw w związku z afrykańskim pomorem świń.

– Na razie zainteresowanie wsparciem jest niewielkie, mamy nadzieję, że to z powodu żniw – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceszef Warmińsko-Mazurskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Łukasz Bartkowski.

Mogę uspokoić, że kryteria są proste. Wystarczy złożyć wniosek i zakupić środki do ochrony czy dezynfekcji swojej chlewni i to wszystko. My obliczymy, jaka to jest kwota. Sprawdzimy czy do tego sprzętu należy się rekompensata i taką wypłacimy

– wyjaśniał.

Łukasz Bartkowski mówił też o tzw. zjawisku zaniżonego dochodu. Często zdarza się tak, że ubojnie zaniżają cenę skupu tym gospodarstwom, które operują w strefie z afrykańskim pomorem świń. Zgodnie z planem z pomocy w postaci dopłat wyrównujących cenę do rynkowej rolnicy będą mogli skorzystać we wrześniu.

Wiceszef agencji podkreślił, że za niecały miesiąc (do 20 września) upływa termin naboru wniosków na modernizację gospodarstw rolnych. Wnioski przyjmują oddziały regionalne i biura powiatowe Agencji właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Można je złożyć osobiście, przez upoważnioną osobę, przesłać rejestrowaną przesyłką pocztową lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

Działania rządu dot. walki z ASF krytykują z kolei środowiska rolników związanych z Agrounią. Zaś w miniony piątek PSL złożyło wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa.

Posłuchaj Poranne Pytania

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: Ł. Sadlak

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania
Waldemar Kraska: trudno przewidzieć, kiedy przyjdzie czwarta fala zachorowań

Na razie trudno przewidzieć, kiedy przyjdzie czwarta fala zachorowań na COVID-19 oraz jaki będzie miała przebieg - mówił w Porannych Pytaniach wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Według...

Zamknij
RadioOlsztynTV