Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rodzina z trójką dzieci żyje w zimnym i zagrzybionym mieszkaniu

Mieszkanie rodziny Wójcików. Fot. W.Chromy

Pięcioosobowa rodzina Wójcików od 6 lat zajmuje niewielkie mieszkanie komunalne w Warnikiejmach w gminie Korsze. W budynku po magazynie nawozów, w jednym pokoju z kuchnią i bez łazienki, mieszka małżeństwo z trojgiem małych dzieci, z których jedno jest niepełnosprawne.

Mieszkanie jest zimne i poważnie zagrzybione. Sufity i ściany są dosłownie czarne. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w piśmie skierowanym w połowie zeszłego roku do burmistrza Korsz informował, że występujące w tym mieszkaniu zarodniki grzybów, wydzielają alergeny, mogące powodować wiele chorób. I dzieci Państwa Wójcików często chorują.

Burmistrz i MOPS w Korszach uważają, że fatalny stan mieszkania zajmowanego przez Wójcików wynika z niewłaściwego użytkowania lokalu i podkreślają, że przez ostatnie lata było dwukrotnie remontowane. Tymczasem rodzina chce, żeby gmina dała jej inne mieszkanie i przede wszystkim większe. Zamiast tego, burmistrz i MOPS proponują rodzinie wynajęcie stancji wykazując, że dochód Wójcików jest wysoki, bo uzyskują świadczenia rodzinne i pielęgnacyjne na dzieci oraz 500 Plus. Sytuacja jest patowa, bo rodzice mają ograniczone prawa rodzicielskie i sąd może zabrać im dzieci ze względu na złe warunki mieszkaniowe.

Posłuchaj audycji Śliska sprawa

00:00 / 00:00

O komentarz do sprawy autorzy audycji poprosili Joannę Jabłonkę-Kastrau z Wydziału Polityki Społecznej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego i dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie Arkadiusza Patureja.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

Mieszkanie rodziny Wójcików. Fot. W.Chromy

Mieszkanie rodziny Wójcików. Fot. W.Chromy

Mieszkanie rodziny Wójcików. Fot. W.Chromy

Mieszkanie rodziny Wójcików. Fot. W.Chromy

 

(wch/as/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w MOPS, Korsze, Śliska Sprawa, Wójcik, grzyb, Warnikiejmy
Szkolną bursę zaatakowały pluskwy

W bursie jednej z olsztyńskich szkół pojawiły się... pluskwy. To obecnie rzadkie zjawisko, bo pluskwy uważano za wytępione. Insekty zauważono w jednym pokoju bursy Zespołu Szkół...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV