Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szkolną bursę zaatakowały pluskwy

Efekt pogryzienia przez pluskwy.

W bursie jednej z olsztyńskich szkół pojawiły się… pluskwy. To obecnie rzadkie zjawisko, bo pluskwy uważano za wytępione.

Insekty zauważono w jednym pokoju bursy Zespołu Szkół Elektronicznych. Natychmiast wezwano firmę, która usunęła insekty i sprawdziła pozostałe pokoje. Byłem bardzo zaskoczony tą informacją. Przypomniały mi się dawne czasy, gdy problemem wśród dzieci i młodzieży była wszawica. Ale wszy od dawna nie mieliśmy, pluskwy też nigdy się nie zdarzały. Prawdopodobnie pojawiły się w naszej bursie przywiezione z obozu sportowego – mówi dyrektor szkoły Krzysztof Salczyński.

Pluskwy żywią się ludzką krwią. Potrafią bardzo boleśnie ugryźć. Niektórzy po tych ugryzieniach mają też silną reakcję alergiczną – wyjaśnia Jacek Szydłowski z warmińsko-mazurskiego Sanepidu. Nie wiadomo, jak często pojawiają się w placówkach oświatowych – podobnie jak np. wszy, nie są uznawane za źródło chorób zakaźnych, dlatego placówki nie mają obowiązku informowania Sanepidu o takich przypadkach. Dowiadujemy się o nich jedynie, gdy ktoś się poskarży. W ubiegłym roku takie skargi były w województwie warmińsko-mazurskim dwie – jedna dotyczyła olsztyńskiego hotelu, druga placówki oświatowej w Szczytnie. W roku 2015 żadnych tego typu sygnałów nie było – dodaje Jacek Szydłowski.

Insekty to jednak potencjalny problem nie tylko dla szkół czy szkolnych burs – ale też dla schroniska dla bezdomnych. Zwłaszcza zimą, gdy trafiają do niego bezdomni z koczowisk. Dlatego schronisko ma bardzo jasne procedury postępowania z nowymi podopiecznymi. Po pierwsze, każdy z nich ma możliwość dokładnego umycia się. Po drugie, sprawdzamy, czy nie ma wszawicy – bo jest to dość duży problem – jeśli zaś ją stwierdzimy, mamy odpowiednie środki dezynsekcyjne. Wreszcie po trzecie, jeśli mamy podejrzenie, że jakieś insekty mogły zostać przeniesione na ubraniu, to dajemy bezdomnym nowe ubrania, a stare niszczymy – informuje Elżbieta Sieheń-Kopyść, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie.

Pluskwa domowa

Bursa ZSE

(apiedz/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w schronisko, bezdomni, MOPS, pluskwy, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Jacek Szydłowski, wszawica, bursa, Zespół Szkół Elektronicznych, Krzysztof Salczyński
Elbląski Dom dla Bezdomnych w mrozy otwarty dla każdego

Elbląskie placówki oferujące pomoc osobom bezdomnym są pełne, ale każdy potrzebujący znajdzie w nich bezpieczne miejsce czas mrozów. W Domu dla Bezdomnych jest ponad stu mężczyzn....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV