Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Ostróda, Region, Regiony
Rocznica bitwy pod Grunwaldem. W sobotę zamiast inscenizacji – uroczysty apel, będzie także niespodzianka dla turystów
Mija 611 lat od jednej z największych bitew w polskiej historii – bitwy pod Grunwaldem. 15 lipca 1410 roku wojskom polskim, litewskim oraz oddziałom tatarskim i ruskim udało się pokonać rycerstwo zachodnioeuropejskie, którego trzon stanowili członkowie Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego, czyli Krzyżacy.
Bitwa pod Grunwaldem była skutkiem wieloletniego konfliktu Polaków i Litwinów z Zakonem Krzyżackim i kulminacją działań wojennych rozpoczętych rok wcześniej. Krzyżacy chcieli rozbić przymierze polsko-litewskie i utrzymać Ziemię Dobrzyńską i Żmudź, by w końcu utworzyć w Europie wschodniej potężne państwo. Polacy i Litwini chcieli pokonać Zakon Krzyżacki i odzyskać utracone tereny.
Bitwę wygrały wojska polsko-litewskie, które rozgromiły siły krzyżackie, co przyczyniło się do wzmocnienia znaczenia państwa polskiego i Władysława Jagiełły w Europie. Osłabiło też pozycję Zakonu Krzyżackiego, nie doprowadziło jednak do jego całkowitego zniszczenia.
Drugi rok z rzędu, ze względu na pandemię koronawirusa, nie odbędzie się inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Skromne, ale kompletne uroczystości zaplanowano na sobotę – powiedział Radiu Olsztyn Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
My, jako muzealnicy, czujemy się w obowiązku uczcić poległych tutaj rycerzy. W sobotę o godz. 12 odbędzie się uroczysty apel pod Pomnikiem Grunwaldzkim. Będziemy też mieli pewną niespodziankę dla turystów w postaci turniejów rycerskich i pokazów rzemiosł dawnych
– dodał Drej.
W Stębarku, gdzie mieści się Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, trwa budowa zupełnie nowego gmachu muzeum. Dyrektor ocenia zaawansowanie prac na 80 procent.
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska