Aktualności, Aplikacja mobilna
Uroczystości 144. rocznicy rozpoczęcia objawień maryjnych w Gietrzwałdzie
Gietrzwałd świętuje 144. rocznicę rozpoczęcia objawień maryjnych. Na terenie tamtejszego Sanktuarium Maryjnego odprawiono uroczystą mszę świętą, której przewodniczył biskup pomocniczy warmiński Janusz Ostrowski.
Pielgrzymi przyjechali do Gietrzwałdu m.in. w intencji całkowitego ustania pandemii koronawirusa.
Przyjechałam również z taką myślą, żeby podziękować, że nie dotknęło mnie to i prosić, żeby się zakończyło w Polsce jak i na świecie. My prosimy również o mądrość w naszych rodzinach, światło Ducha Świętego.
Po południu odbyła się modlitwa różańcowa, a wieczorem adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Maryjny.
Objawienia gietrzwałdzkie
Objawienia maryjne w Gietrzwałdzie trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Wierni kościoła katolickiego wierzą, że Matka Boża ukazała się 160 razy dwóm dziewczynkom – 13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Według przekazu wizjonerek, widziały one Maryję na klonie rosnącym nieopodal kościoła. Mówiła do nich po polsku, w gwarze warmińskiej, co odczytano jako znak, ponieważ kraj znajdował się wówczas pod zaborami.
Według ks. dr hab. Krzysztofa Bielawnego, który przez lata był związany z Gietrzwałdem, a aktualnie jest ojcem duchownym kapłanów warmińskich, „Orędzie Gietrzwałdzkie” – czyli maryjne przesłanie – można porównać do piramidy.
Na wierzchołku piramidy możemy zapisać Eucharystia, msza święta. Maryja jakby się upominała o mszę świętą. Poza tym mamy cztery ściany. Na jednej ze ścian możemy napisać sakramenty, na kolejnej ze ścian możemy napisać modlitwa. Jaka? Ta, o którą Matka Boża prosi – aby odmawiać codziennie różaniec i czynić to gorliwie. Na kolejnej ścianie możemy wypisać grzechy, bo Maryja upomina nas i wskazuje na bardzo konkretne grzechy – alkoholizm. Na czwartej ścianie możemy wypisać błogosławieństwa. Dlaczego? Bo Maryja nam błogosławi.
Gietrzwałd jest jednym z kilkunastu na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych przez Stolicę Apostolską za autentyczne.
Autor: M. Lewiński/M. Kwiatkowska
Redakcja: A. Chmielewska/B. Świerkowska-Chromy