Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uroczystości 144. rocznicy rozpoczęcia objawień maryjnych w Gietrzwałdzie

Gietrzwałd. Fot. Ł.Sadlak

Gietrzwałd świętuje 144. rocznicę rozpoczęcia objawień maryjnych. Na terenie tamtejszego Sanktuarium Maryjnego odprawiono uroczystą mszę świętą, której przewodniczył biskup pomocniczy warmiński Janusz Ostrowski.

Pielgrzymi przyjechali do Gietrzwałdu m.in. w intencji całkowitego ustania pandemii koronawirusa.

Przyjechałam również z taką myślą, żeby podziękować, że nie dotknęło mnie to i prosić, żeby się zakończyło w Polsce jak i na świecie. My prosimy również o mądrość w naszych rodzinach, światło Ducha Świętego.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Po południu odbyła się modlitwa różańcowa, a wieczorem adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Maryjny.

Objawienia gietrzwałdzkie

Objawienia maryjne w Gietrzwałdzie trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Wierni kościoła katolickiego wierzą, że Matka Boża ukazała się 160 razy dwóm dziewczynkom – 13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Według przekazu wizjonerek, widziały one Maryję na klonie rosnącym nieopodal kościoła. Mówiła do nich po polsku, w gwarze warmińskiej, co odczytano jako znak, ponieważ kraj znajdował się wówczas pod zaborami.

Według ks. dr hab. Krzysztofa Bielawnego, który przez lata był związany z Gietrzwałdem, a aktualnie jest ojcem duchownym kapłanów warmińskich, „Orędzie Gietrzwałdzkie” – czyli maryjne przesłanie – można porównać do piramidy.

Na wierzchołku piramidy możemy zapisać Eucharystia, msza święta. Maryja jakby się upominała o mszę świętą. Poza tym mamy cztery ściany. Na jednej ze ścian możemy napisać sakramenty, na kolejnej ze ścian możemy napisać modlitwa. Jaka? Ta, o którą Matka Boża prosi – aby odmawiać codziennie różaniec i czynić to gorliwie. Na kolejnej ścianie możemy wypisać grzechy, bo Maryja upomina nas i wskazuje na bardzo konkretne grzechy – alkoholizm. Na czwartej ścianie możemy wypisać błogosławieństwa. Dlaczego? Bo Maryja nam błogosławi.

Gietrzwałd jest jednym z kilkunastu na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych przez Stolicę Apostolską za autentyczne.

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Autor: M. Lewiński/M. Kwiatkowska
Redakcja: A. Chmielewska/B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, rocznica, Msza święta, różaniec, Matka Boża, ks. Krzysztof Bielawny, Objawienia gietrzwałdzkie
Biskupi odwołują dyspensę. Od najbliższej niedzieli nowe zasady

Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński, po decyzji Konferencji Episkopatu Polski, odwołał dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszach świętych w niedziele i święta nakazane. Nowe zasady obowiązują...

Zamknij
RadioOlsztynTV