Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rekordowe wsparcie dla kilkudziesięciu zabytków w regionie. Konserwator rozdał prawie 3 miliony złotych

Fot. Ł. Węglewski

Właściciele 64 cennych historycznie obiektów otrzymali finansowe wsparcie warmińsko-mazurskiego konserwatora zabytków.

Łącznie otrzymają oni prawie 3 miliony złotych, co jest rekordowo wysoką sumą corocznych dotacji. Rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie Bartłomiej Skrago poinformował, że komisja rozpatrująca wnioski rozdysponowała 2 miliony 908 tysięcy złotych, które przyznano 64 podmiotom. O pieniądze na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane mogli starać się właściciele obiektów wpisanych do rejestru zabytków – gminy, instytucje, parafie, wspólnoty mieszkaniowe i osoby prywatne. Tegoroczna kwota, którą dysponował na ten cel w budżecie wojewódzki konserwator zabytków, była rekordowo wysoka.

Gminie Pasłęk przyznano 127 tysięcy na remont dachu ratusza pochodzącego z XIV wieku, a wspólnocie mieszkaniowej z ul. Samulowskiego 6 w Olsztynie 300 tysięcy złotych na remont elewacji kamienicy z 1907 r. Archidiecezja warmińska ma wykorzystać 80 tysięcy złotych na rewitalizację parku przy pałacu w Smolajnach, dawnej letniej rezydencji biskupów.

Wsparcie otrzymało również Muzeum Warmii i Mazur, które przeznaczy 200 tysięcy złotych na remont krużganka zamku kapituły warmińskiej w Olsztynie. Prace mają na celu m.in. ochronę, znajdującej się na jednej ze ścian, tablicy astronomicznej Mikołaja Kopernika.

Na liście rozpatrzonych pozytywnie wniosków jest wiele parafii, które dostały dotacje na odrestaurowanie wiekowych budynków świątyń lub ich zabytkowego wyposażenia, m.in. ołtarzy i witraży czy konserwacji polichromii.

Parafia rzymskokatolicka w Milejewie uzyskała 130 tys. zł na remont dachu kościoła, parafia w Pasymiu – 126 tys. zł na kontynuację prac konserwatorskich we wnętrzu kościoła, a parafia w Jelonkach w gminie Rychliki – 80 tys. zł na remont dachu wieży. Z kolei franciszkanie z Barczewa otrzymają 110 tys. zł na konserwację ołtarza głównego w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła.

Jak przekazał Bartłomiej Skrago, szczegółowa lista podmiotów zostanie opublikowana na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków po podpisaniu wszystkich umów, czyli do końca lipca.

 

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, remont, zabytki, renowacja, dotacja
Na tę chwilę mieszkańcy Kowalewa czekali wiele lat. „Dosłownie wybłagaliśmy remont dziurawej drogi”

Ma zaledwie 3,5 kilometra długości i ze strategicznego punktu widzenia jest mało istotna. Dla mieszkańców, którzy czekali na nią długie lata, jest jednak bardzo ważna. Droga...

Zamknij
RadioOlsztynTV