Pytania o samorząd – odc. 26
W gminach mają być dziś gotowe spisy wyborców. Jak wyjaśnia PKW, spis wyborców to spis wszystkich osób, którym przysługuje prawo do głosowania.
Dziś także komisarze wyborczy muszą powołać obwodowe komisje wyborcze. W tegorocznych wyborach samorządowych po raz pierwszy będą pracowały dwie komisje wyborcze – jedna przeprowadzi głosowanie a druga policzy głosy. W każdej komisji ma pracować 9 osób, zgłaszają je pełnomocnicy wyborczy lub upoważnione przez nich osoby. Minimalny skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej wynosi 5 członków.
Również dziś komisarze wyborczy muszą przyznać numery list tym komitetom wyborczym, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do rady powiatu i nie został im przyznany numer przez PKW, ani przez komisarza wyborczego, wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim. Losowanie numerów list dla komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw PKW przeprowadziła w ubiegłą środę.
1 – Bezpartyjni Samorządowcy
2 – PSL
3 – Partia Zieloni
4 – PO, Nowoczesna, Koalicja Obywatelska
5 – SLD, Lewica razem
6 – Partia Razem
7 – Ruch Narodowy RP
8 – Kukiz ’15
9 – Wolność w Samorządzie
10 – PiS
Mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową, tak stanowi ustawa z 8 marca 1990r., która przywróciła w Polsce ustrój samorządowy. 9. lat później przeprowadzono reformę administracyjną kraju i wprowadzono jego trójstopniowy podział terytorialny, tworząc tym samym samorządy wojewódzkie, powiatowe i gminne – przypomina dr hab. Andrzej Józef Kozłowski – profesor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, członek Stowarzyszenia Akademicki Klub Obywatelski imienia Lecha Kaczyńskiego.
Posłuchaj audycji Pytania o samorząd
Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Dybcio