Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Program „Opieka 75+”, zarobki pracowników socjalnych, spotkanie z wyborcami. Minister Elżbieta Rafalska z wizytą w Iławie

Fot. M. Lewiński

O programach socjalnych i wynagrodzeniach pracowników działających w tym sektorze w Iławie mówiła minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Spotkała się tam z wyborcami, a także kandydatami PiS na radnych, wójta i burmistrza miasta.

Elżbieta Rafalska przypomniała m.in., że pilotażowy program „Opieka 75+” będzie skierowany nie tylko do samotnych seniorów, ale także do osób żyjących na co dzień w rodzinach.

Może z tego programu skorzystać samorząd, który prowadzi tego typu usługi. Wtedy my proponujemy dofinansowanie. 85% samorządów je prowadzi, ale wciąż jest część, która tego nie robi, a przecież problem demograficzny dotyczy całej Polski

– mówiła minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak wynika z danych resortu w pierwszym półroczu w programie „Opieka 75+” uczestniczyło 358 gmin. Wiadomo też, że z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z usług opiekuńczych. W 2017 roku odnotowano wzrost o 7% w stosunku do roku 2016.

Szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej była też pytana o zarobki pracowników socjalnych. Zainteresowani podnoszą, że wielu z nich zarabia najniższą krajową. – Sytuacja finansowa pracowników socjalnych w Polsce jest mocno zróżnicowana – odpowiedziała.

Resort analizował wynagrodzenia pracowników we wszystkich samorządach. Są takie, które doceniają tę bardzo trudną pracę i płacą im całkiem przyzwoite wynagrodzenia, ale są też tacy, którzy zatrudniają ich za minimum. O tym jaka jest wysokość wynagrodzenia pracowników socjalnych decyduje samorząd

– dodała Rafalska.

Podkreślała również, że np. przy obsłudze programu „Dobry Start” strona rządowa zawarła zapis, że co najmniej 80% kosztów powinno być przeznaczone na wynagrodzenia pracowników. Dlatego szefowa resortu przekonuje również samorządy do godnego wynagradzania pracowników socjalnych.

W Iławie Elżbieta Rafalska poparła też lokalnych polityków PiS, którzy ubiegają się o fotele radnych, wójta i burmistrza miasta. Pozytywnie oceniła program wyborczy startującego z list PiS Macieja Mikołajczyka, który chce postawić na program „Mieszkanie Plus”.

Mamy 3,5 ha do przejęcia, Skarb Państwa chce sprzedać te tereny, więc w pierwszej kolejności podejmę taką decyzję

– przekonywał Mikołajczyk.

W Iławie o fotel burmistrza miasta ubiega się czworo kandydatów. Oprócz Macieja Mikołajczyka są to: Dawid Kopaczewski z komitetu „Łączy nas Iława”, były wiceminister kultury Piotr Żuchowski z własnego komitetu, a także Adam Żyliński – również z imiennego komitetu.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory samorządowe, Mieszkanie plus, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska
Posłuchaj debaty kandydatów do sejmiku województwa z centralnej i wschodniej części Warmii i Mazur

Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli kandydaci do sejmiku województwa startujący z okręgów numer 1, 4 i 5, czyli z centrum i wschodu naszego województwa. Zaproszenie przyjęli: Henryk...

Zamknij
RadioOlsztynTV