Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pszczoły dobrze przezimowały, zaszkodzić im może ochłodzenie

Tegoroczną surową zimę pszczele rodziny z Warmii i Mazur przetrwały nadzwyczaj dobrze. Zagrożeniem dla pszczół jest jednak obecne ochłodzenie.

Szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk powiedział, że w wielu pasiekach przezimowały wszystkie pszczele rodziny.

W mojej pasiece przezimowało sto procent rodzin, podobna sytuacja jest w wielu innych pasiekach. Tam, gdzie wystąpiły ubytki, gdzie pszczoły nie przetrwały zimy, wystąpił problem warrozy

– przyznał Józef Zysk.

Ciepłe i słoneczne dni, które były już w warmińsko-mazurskim sprawiły, że pszczoły mają już za sobą pierwsze wiosenne obloty, a w wielu ulach matki zaczęły znosić jaja.

Dlatego ochłodzenie może być sporym problemem. Pszczoły muszą utrzymywać w ulu stałą temperaturę 34 stopni Celsjusza. Podczas chłodu nie wylecą także po pokarm, a tego po zimie jest mało w ulach. Dlatego pszczelarze powinni teraz dokarmiać swoje pszczółki, najlepiej miodem albo ostatecznie ciastem miodowo-cukrowym. Pokarm ten powinno się kłaść bezpośrednio na ramki. Często się zdarza, że podczas wiosennych chłodów pszczele rodziny padają z głodu.

– wyjaśnił Zysk.

Szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy dodał, że owady potrzebują też wody, najlepiej ciepłej, którą można nieco posłodzić.

Pszczela rodzina potrzebuje nawet litra wody dziennie. Ta w strumieniach, czy stawach jest teraz zbyt zimna dla pszczół. Lepiej postawić im koło uli ciepłą wodę

Pszczelarze powinni dokarmiać pszczoły do czasu, gdy zakwitną wierzby, gdy owady będą mogły pozyskiwać pyłek z kwiatów.

Najbliższe dni w warmińsko-mazurskim mają być chłodne, już w świąteczny poniedziałek temperatura na Mazurach spadła do 0 stopni Celsjusza.

 

Autor: Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pszczoły, ul
Małgorzata Pucer: Naszym celem jest edukacja i dostarczanie miodu najwyższej jakości

Gościem Leszka Cimocha w Rozmowie Gospodarczej była Małgorzata Pucer prowadząca razem z mężem gospodarstwo rolne Pasieka. Ekologiczna pasieka i zagroda edukacyjna pani Małgorzaty i jej męża...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV