Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przyszła wiosna. Nad wyznaczeniem jej początku pracował sam Mikołaj Kopernik

Fot. Adobe Stock

Dziś przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W tym roku astronomiczna wiosna przyszła do nas w poniedziałek późnym wieczorem. Nad dokładnym wyznaczeniem początku wiosny pracował w Olsztynie Mikołaj Kopernik.

W krużganku olsztyńskiego zamku wciąż możemy podziwiać tablicę astronomiczną – jedyny na świecie zachowany instrument badawczy Mikołaja Kopernika. Właśnie tam wielki astronom wyznaczał równonoc wiosenną, pracując nad reformą kalendarza. W jego czasach dysproporcja między kalendarzem juliańskim a tym, co się działo na niebie wynosiła już około 10 dni. Jak podkreśla dr Jacek Szubiakowski, dyrektor olsztyńskiego planetarium i obserwatorium – tablica astronomiczna to był instrument służący poszukiwaniu równonocy wiosennej.

00:00 / 00:00

Z kolei jej dokładne wyznaczenie pozwala na znalezienie długości roku zwrotnikowego – czyli tego, który upływa między kolejnymi równonocami wiosennymi.

Jest to podstawa tworzenia kalendarza słonecznego i Kopernikowi zależało na tym, żeby dokładnie ten rok zmierzyć.

00:00 / 00:00

Początek kalendarzowej wiosny wyznaczony został na 21 marca, jednak dziś mamy znów niewielkie przesunięcia. Równonoc uciekła nam o jeden dzień, ale raz na kilkanaście lat jeszcze będzie się zdarzało, że wypadnie 21 marca. To oznacza, że temperatura średnia dobowa będzie rosła, a dni będą coraz dłuższe. Dokładnie wiosna przyszła w poniedziałek o godzinie 22.24.

Prognozy meteorologów wskazują, że zima jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa i już za tydzień napłynie chłodniejsze powietrze, wystąpią także opady deszczu ze śniegiem.

 

Autor: A. Skrago/IAR
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Kopernik, wiosna, astronomiczna wiosna, kalendarzowa wiosna
Dziś przyjdzie do nas wiosna

Już dziś, a nie 21 marca - jak wskazują kalendarze, przyjdzie do nas wiosna. Do różnic między kalendarzowym a astronomicznym rozpoczęciem wiosny już przywykliśmy. A dokładnym...

Zamknij
RadioOlsztynTV