Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Przyszła wiosna. Nad wyznaczeniem jej początku pracował sam Mikołaj Kopernik
Dziś przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W tym roku astronomiczna wiosna przyszła do nas w poniedziałek późnym wieczorem. Nad dokładnym wyznaczeniem początku wiosny pracował w Olsztynie Mikołaj Kopernik.
W krużganku olsztyńskiego zamku wciąż możemy podziwiać tablicę astronomiczną – jedyny na świecie zachowany instrument badawczy Mikołaja Kopernika. Właśnie tam wielki astronom wyznaczał równonoc wiosenną, pracując nad reformą kalendarza. W jego czasach dysproporcja między kalendarzem juliańskim a tym, co się działo na niebie wynosiła już około 10 dni. Jak podkreśla dr Jacek Szubiakowski, dyrektor olsztyńskiego planetarium i obserwatorium – tablica astronomiczna to był instrument służący poszukiwaniu równonocy wiosennej.
Z kolei jej dokładne wyznaczenie pozwala na znalezienie długości roku zwrotnikowego – czyli tego, który upływa między kolejnymi równonocami wiosennymi.
Jest to podstawa tworzenia kalendarza słonecznego i Kopernikowi zależało na tym, żeby dokładnie ten rok zmierzyć.
Początek kalendarzowej wiosny wyznaczony został na 21 marca, jednak dziś mamy znów niewielkie przesunięcia. Równonoc uciekła nam o jeden dzień, ale raz na kilkanaście lat jeszcze będzie się zdarzało, że wypadnie 21 marca. To oznacza, że temperatura średnia dobowa będzie rosła, a dni będą coraz dłuższe. Dokładnie wiosna przyszła w poniedziałek o godzinie 22.24.
Prognozy meteorologów wskazują, że zima jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa i już za tydzień napłynie chłodniejsze powietrze, wystąpią także opady deszczu ze śniegiem.
Autor: A. Skrago/IAR
Redakcja: M. Rutynowski