Elbląg, Aktualności, Aplikacja mobilna
Przełom w rozmowach dotyczących zaopatrzenia Elbląga w ciepło. Do wyboru są dwie kosztowne koncepcje
Elbląscy radni mają do wyboru dwie koncepcje nowego zaopatrzenia miasta w ciepło. Sprawa jest pilna, bo Energa Kogeneracja musi w czerwcu wygasić kotły na węgiel.
Państwowa spółka wypowiedziała miastu umowę na dostawy, ponieważ prowadzone przez ostatnie miesiące rozmowy z Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej nie przyniosły porozumienia. Dziś obie firmy przedstawiły swoje prezentacje i czekają teraz na decyzję Rady Miasta. Prezentacja koncepcji i seria pytań radnych do prezentujących je firm zapowiada przełom.
Nie jestem zaskoczony pytaniami, traktuję je jako przejaw troski o to co będzie po 30 czerwca 2020 roku
– podkreśla prezes Energi Kogeneracji Michał Wawryn.
Podobnego zdania jest prezydent Elbląga Witold Wróblewski, który uważa, że wybrany model ma być najlepszy dla mieszkańców, a nie dla spółki. Rada Miasta ma teraz miesiąc na zapoznanie się z dokumentacją i rozmowy z ekspertami.
Obie koncepcje są kosztowne. Energa planuje wydać na nowe urządzenia w elbląskiej elektrociepłowni prawie 250 milionów złotych. Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przygotowało koszt budowy miejskiego źródła ciepła od 160 do 200 milionów złotych. To radni wybiorą, który wariant i towarzyszące mu warunki będą lepsze. Decyzja musi być podjęta do końca marca.
Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz
Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy