Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przełom w rozmowach dotyczących zaopatrzenia Elbląga w ciepło. Do wyboru są dwie kosztowne koncepcje

Fot. M.Stankiewicz

Elbląscy radni mają do wyboru dwie koncepcje nowego zaopatrzenia miasta w ciepło. Sprawa jest pilna, bo Energa Kogeneracja musi w czerwcu wygasić kotły na węgiel.

Państwowa spółka wypowiedziała miastu umowę na dostawy, ponieważ prowadzone przez ostatnie miesiące rozmowy z Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej nie przyniosły porozumienia. Dziś obie firmy przedstawiły swoje prezentacje i czekają teraz na decyzję Rady Miasta. Prezentacja koncepcji i seria pytań radnych do prezentujących je firm zapowiada przełom.

Nie jestem zaskoczony pytaniami, traktuję je jako przejaw troski o to co będzie po 30 czerwca 2020 roku

– podkreśla prezes Energi Kogeneracji Michał Wawryn.

Podobnego zdania jest prezydent Elbląga Witold Wróblewski, który uważa, że wybrany model ma być najlepszy dla mieszkańców, a nie dla spółki. Rada Miasta ma teraz miesiąc na zapoznanie się z dokumentacją i rozmowy z ekspertami.

Obie koncepcje są kosztowne. Energa planuje wydać na nowe urządzenia w elbląskiej elektrociepłowni prawie 250 milionów złotych. Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przygotowało koszt budowy miejskiego źródła ciepła od 160 do 200 milionów złotych. To radni wybiorą, który wariant i towarzyszące mu warunki będą lepsze. Decyzja musi być podjęta do końca marca.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Fot. M.Stankiewicz

Fot. M.Stankiewicz

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, sesja, radni, ciepło
Wysoki stan wód w rzekach Nogat i Elbląg. Służby monitorują wały przeciwpowodziowe i urządzenia hydrotechniczne na Żuławach

W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Żuławach i na Zalewie Wiślanym wciąż przewidywane są wzrosty poziomów do stanów ostrzegawczych i powyżej....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV