Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wysoki stan wód w rzekach Nogat i Elbląg. Służby monitorują wały przeciwpowodziowe i urządzenia hydrotechniczne na Żuławach

W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku oraz prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Żuławach i na Zalewie Wiślanym wciąż przewidywane są wzrosty poziomów do stanów ostrzegawczych i powyżej.

Nadal obowiązuje ostrzeżenie II stopnia. Według służb hydrologicznych Wód Polskich taka sytuacja będzie co najmniej do jutra. Poziom wód Bałtyku utrzymuje się na wysokości około 560 centymetrów. W rejonie Zatoki Gdańskiej jest to powyżej stanów alarmowych. Dwie największe rzeki Żuław Elbląskich: Nogat i Elbląg od kilku dni mają stany wysokie, ale momentami w ciągu doby przekraczały już ostrzegawcze, i to nie tylko u ujścia do Zalewu Wiślanego. W Elblągu poziom rzeki doszedł do 580 centymetrów, tylko 10 centymetrów brakuje do stanu ostrzegawczego.

Na szczęście, na obszarze administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku nie zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne, mogące mieć wpływ na wystąpienie zagrożenia powodziowego. Utrzymujący się od wielu dni wysoki poziom wód na Żuławach powoduje konieczność stałego monitorowania wałów przeciwpowodziowych i urządzeń hydrotechnicznych. Obok Wód Polskich zajmują się tym samorządy gmin zagrożonych powodzią oraz strażacy-ochotnicy.
Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Żuławy, woda, rzeki, stan wód
Bliższe spotkania – 27.02.2020

Sytuacja hydrologiczna na Warmii i Mazurach oraz próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego warto pisać ręcznie  - to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiały Agnieszka...

Zamknij
RadioOlsztynTV