Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Przeciętny rolnik z Warmii i Mazur to milioner? GUS sprawdził aktualne ceny ziemi
Prawie 1 milion 100 tysięcy złotych – tyle warte są grunty przeciętnego gospodarstwa rolnego w województwie warmińsko-mazurskim. Znacznie skromniej jest na Podkarpaciu i w Małopolsce.
GUS podał właśnie informacje o tym, ile płacono w Polsce za grunty orne w ubiegłym roku. Nikogo nie powinno dziwić, że ziemia zdrożała. Zaskoczeniem może być jedynie to, że pod koniec 2020 roku za hektar trzeba było płacić o nieco ponad 5 procent więcej niż przed rokiem. Przecięta cena to już 42 tysiące 7 tysięcy złotych za hektar.
Ceny ziemi w Polsce są bardzo zróżnicowane. Najwięcej za hektar zapłacimy w kujawsko-pomorskim (prawie 55 tysięcy złotych) i wielkopolskim (prawie 60 tysięcy złotych). Dla porównania w województwach: zachodniopomorskim, świętokrzyskim czy podkarpackich ziemia jest około dwa razy tańsza. Średnia cena transakcyjna nie przekracza tam 30 tysięcy złotych za hektar.
W poszczególnych województwach mamy też do czynienia z różnym poziomem rozdrobnienia gospodarstw. I tak na przykład na Podkarpaciu czy w Małopolsce, przeciętny gospodarz ma mniej niż 5 hektarów ziemi, podczas gdy w województwie zachodniopomorskim czy na Warmii i Mazurach przeciętny gospodarz dysponuje areałem nawet 4-6 razy większym.
W efekcie ziemia statystycznego rolnika z Warmii i Mazur może być warta ponad milion złotych. Oczywiście w praktyce zależy to od wielu czynników, ale tak przynajmniej sugerują oficjalne średnie. Przy tym nie bez znaczenia dla takiego wyniku jest fakt, że te akurat tereny są szczególnie popularne wśród mieszkańców dużych miast. W województwie warmińsko-mazurskim przeciętny hektar zdrożał od końcówki 2004 roku o ponad 800 procent. Dla porównania średnia dla całego kraju, to w tym samym okresie około 590 procent.
Sporo warte są też grunty, na których gospodarują rolnicy z opolskiego, pomorskiego czy kujawsko-pomorskiego. Tam ziemia statystycznego gospodarza może być warta ponad 900 tysięcy złotych.
Źródło: GUS/HRE Investments (Biznes Interia)
Redakcja: Ł. Sadlak