Program 500+, budowa dróg, inwestycje w Strefie i reforma edukacji. Wojewoda podsumował 2 lata rządów PiS
Dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości podsumował wojewoda warmińsko-mazurski. Artur Chojecki zwrócił uwagę na realizację programu 500 plus, inwestycje drogowo-kolejowe oraz uszczelnianie systemu podatkowego. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli również szefowie instytucji i służb podległych rządowi.
Podsumowanie dwóch lat rządów PiS wojewoda Artur Chojecki zaczął od programu Rodzina 500 plus. Podkreślał, że 161 tys. dzieci z Warmii i Mazur korzysta z tego typu świadczeń.
Ponad 13 tys. 800 złotych, to kwota jaką średnio otrzymała rodzina z naszego województwa. Miesięczna transza tych pieniędzy to blisko 80 milionów złotych
– mówił.
Na drugim miejscu wojewoda postawił przełamywanie wykluczenia komunikacyjnego w województwie.
Chodzi o dokończenie drogi S7, rozpoczęcia budowy obwodnicy Olsztyna, to także duże programu kolejowe, m.in. modernizacje linii Olsztyn-Działdowo, Ełk-Korsze.
Artur Chojecki przypomniał, że na drogę S51 rząd wydał prawie półtora miliarda złotych, a na dokończenie trasy Gdańsk-Warszawa prawie 3 mld.
Przedstawiciel rządu w terenie sporo mówił również o gospodarce wewnątrz województwa. Chwalił działania Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która pozyskuje coraz więcej inwestorów, którzy deklarują nakłady w kwocie prawie 2 mld złotych. To także nowe miejsca pracy, a co za tym idzie, presja na wyższe płace.
Wojewoda wspominał też o reformie edukacji, którą uznał za przeprowadzoną dobrze. Cieszył się także z ustawie o sieci szpitali. Co można było zrobić lepiej?
Żeby na przykład drogi były już przejezdne, żebyśmy bardziej realnie odczuwali skutki tego, co rząd podjął
– dodał Artur Chojecki.
W spotkaniu z wojewodą uczestniczyli też szefowie instytucji i służb podległych rządowi. Inspektor Tomasz Klimek, komendant wojewódzki policji stwierdził, że funkcjonariusze odnotowują znaczny wzrost poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. – Ponadto wzmocniliśmy nasz garnizon – przypomniał insp. Klimek. – W latach 2011-2015 straciliśmy około 170 etatów, nam się udało przywrócić 50 – chwalił się komendant.
Krzysztof Kuriata, szef Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego przypomniał z kolei, że Warmia i Mazury rozwijają narzędzia informatyczne związane z informowaniem mieszkańców. – Mam tu na myśli choćby Regionalny System Ostrzegania – mówił Kuriata.
Entuzjastycznie do oceny rządu nie podchodzi opozycja. Po wtorkowym wystąpieniu premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pojawiły się opinie, że to tylko połowa prawdziwego portretu rządu. Według polityków PO, Nowoczesnej i PSL m.in. „nie mówi się o problemach, jakie nękają polską gospodarkę„, „niszczy się też unijne sojusze„.
Prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł rząd Beaty Szydło 16 listopada 2015 roku. Aktualnie, w rządzie Beaty Szydło pracuje 18 ministerstw.
Autor: M.Lewiński
Redakcja: A.Socha