Jeden na Jednego, czyli PiS kontra PO. Rozmowa o rekonstrukcji rządu i dekomunizacji ulic
Jeden na Jednego, czyli pojedynek na argumenty przedstawiciela partii rządzącej z przedstawicielem opozycji. Dyskusje zdominowały dwa tematy: rekonstrukcja rządu i zmiana nazwy ulic upamiętniających działaczy, wydarzenia i organizacje z czasów PRL.
Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli:
- Radosław Nojman – Prawo i Sprawiedliwość
- Marcin Kuchciński – Platforma Obywatelska
Rekonstrukcja rządu
Premier Beata Szydło zapowiedziała, że zostały już podjęte decyzje o zmianach w radzie ministrów, ale opinia publiczna dowie się o nich w ciągu kilkunastu najbliższych dni. Czy zmieni się premier? Który z ministrów powinien zostać wymieniony? Na nieoficjalnej liście osób do zwolnienia pojawia się minister infrastruktury, minister cyfryzacji, minister spraw zagranicznych. Natomiast w sondażu opublikowanym niedawno przez Dziennik Gazetę Prawną zdecydowanie prowadzi minister środowiska.
Radosław Nojman – Prawo i Sprawiedliwość
Nie wymienia się szefa rządu, zwłaszcza jeżeli ma on bardzo dobre notowania opinii społecznej, a z tego typu sytuacją mamy do czynienia. Jeśli chodzi o rekonstrukcję to jest normalna kolej rzeczy. Posłużę się nomenklaturą sportową: w połowie meczu przychodzi taki czas kiedy trener musi zdecydować, na których odcinkach jest problem, może zawodnik jest trochę zmęczony, jeśli tak to w tych miejscach wprowadza się nowe osoby (…) Tak samo w rządzie. Jest to drużyna. pani premier kieruje tą drużyną i może dobierać kolejnych ministrów i zmieniać je między resortami.
Marcin Kuchciński – Platforma Obywatelska
Wszystko zależy od tego, kto jest trenerem. tak naprawdę decyzje nie zapadają w gabinecie pani premier, tylko zupełnie gdzie indziej. Wypadałoby, żeby ta osoba, która rządzi rządem i państwem wzięła za to odpowiedzialność. Myślę tutaj o prezesie Jarosławie Kaczyńskim. Wydaje się logiczne, żeby osoba, która pociąga za wszystkie sznurki nie wysługiwała się kimś innym, tylko sama stanęła na czele rządu i wzięła za wszystkie swoje czyny odpowiedzialność.
Dekomunizacja ulic
Warmia i Mazury borykają się z niewykonaniem ustawy dekomunizacyjnej, dotyczącej nazw ulic. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że Kruklanki miały prawo zmienić nazwę ulicy 22 Lipca na 22 Lipca.
W Olsztynie rada miasta w ustawowym terminie, czyli do 2 września, zmieniła tylko 3 nazwy. Zostało 5, a zgodnie z ustawą nowe nazwy powinien nadać wojewoda. Ten dał jeszcze jedną szansę radzie miasta, wzywając ją do wprowadzenia zmian. Ruch społeczny im. Lecha Kaczyńskiego zaproponował własne nazwy: Pstrowskiego miałaby zostać przemianowana na Bitwy Warszawskiej 1920 roku, Dąbrowszczaków na V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, Juliusza Malewskiego na Zbigniewa Herberta, Mariana Gotowca na ks. Adalberta Zinka i Piotra Diernowa na Braci Mniejszych.
Posłuchaj całej audycji Jeden na Jednego
Redakcja: BSChromy